استفاده از کفش‌های سفید طی چند سال اخیر به یکی از ترند‌های دنیای مد و لباس تبدیل شده است. این کفش‌ها با انواع لباس‌های ظاهری زیبا ایجاد می‌کنند. تنها نقطه ضعف کفش‌های سفید آن است که به‌سرعت لک و کثیف می‌شوند و از آن جا که پاکیزگی از اولین نکات مهم در داشتن استایل زیباست ممکن است ظاهر نامناسبی ایجاد کند؛ اما نگران نباشید! لازم نیست بعد از هر بار کثیف شدن کفش‌هایتان را به خشک‌شویی ببرید یا کفش جدید بخرید. ما به شما کمک می‌کنیم که کفش‌های سفیدتان همواره تمیز و درخشان به نظر برسند.

ماشین لباس‌شویی را فراموش کنید

هرگز از ماشینِ لباس‌شویی برای شستن کفش‌های سفید استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود که لکه‌ها نه‌تنها از بین نروند، بلکه گاهی بزرگ‌تر هم می‌شوند. نحوه‌ی شستن ِماشین لباس‌شویی مقداری خشن است به همین دلیل حتی کفش‌های چرمی نیز ممکن است بعد از چندین بار شست‌وشو آسیب ببینند.

پیشگیری از ایجاد لکه

قبل از آن ‌که کفشِ‌ سفید خود را استفاده کنید، می‌توانید از افشانه‌های محافظت‌کننده کفش در برابر لکه‌ها استفاده کنید. این اسپری‌ها را با فاصله روی کفش بزنید تا لایه‌ای بی‌رنگ روی آن ایجاد کنند. این لایه از ایجاد لکه روی کفش کاملاً جلوگیری می‌کند. هر دو هفته یک‌بار این کار را تکرار کنید تا کفش‌هایتان تمیز بمانند.

سریع دست ‌به ‌کار شوید

هر لکه‌ای که روی کفش ایجاد شد را به سرعت پاک کنید و اجازه ندهید زمان طولانی از ایجاد شدن آن بگذرد، زیرا در طول زمان لکه جذب بافت کفش می‌شود. شاید این کار دشوار به نظر بیاید اما در مقابل، همیشه کفش‌های تمیز خواهید داشت. برای انجام این کار تنها کافی است از یک دستمالِ نم‌دار یا مرطوب استفاده کنید.

لوازمِ مورد نیاز برای تمیز کردن کفش‌ها

یکی از پرکاربردترین وسایل برای تمیز کردن کفش مسواک‌ها و فرچه‌ها هستند، زیرا به وسیله آن‌ها به راحتی می‌توانید به قسمت‌های مختلفِ کفش دسترسی داشته و آن را بشویید. برای شست‌وشو به آبِ ولرم و صابون نیز نیاز خواهید داشت. اگر لکه‌ها با صابون از بین نرفت آن را با مقدار کمی سفیدکننده (وایکتس) یا جوش‌شیرین جایگزین کنید.

محلول پاک‌کننده لکه‌ها

محلول‌های شست‌وشوی کفشِ باکیفیتی در بازار موجودند؛ اما با هزینه کمتر می‌توانید آن‌ها را در خانه تهیه کنید. برای سفید کردن کفشتان و پاک کردن لکه‌های روی آن، یکی از محلول‌های زیر را استفاده کنید.

جوش‌شیرین و سرکه

یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین، سرکه و آب ولرم را در یک ظرف بریزید و با هم مخلوط‌کنید تا زمانی که بافتی خمیری شکل به دست بیاورید. به وسیله یک مسواک مقدار مناسبی از این مخلوط را روی کفش‌های سفید پخش کنید و آن را با حرکتِ دورانی رو کفش بکشید. زمانی که به خوبی محلول را روی همه قسمت‌ها پخش کردید، آن را سه الی چهار ساعت در هوای آزاد قرار دهید تا محلول روی کفش خشک شود. بعد از گذشت این مدت، به وسیله مسواکِ تمیز محلولِ خشک‌شده را از سطح کفش جدا کنید.

خمیردندان

در خمیردندان موادی وجود دارند که به راحتی کفش را سفید می‌کنند و لکه‌های آن را از بین می‌برند. نکته مهم آن است که از خمیردندان‌های رنگی استفاده نکنید. خمیردندان سفید را به وسیله مسواک، با حرکت دورانی و فشار متوسط دست روی قسمت‌های لکه‌دار کفش پخش کنید. بعد از حدود پانزده دقیقه، آن را با پارچه نم‌دار از روی سطح کفش پاک کنید. این کار را تا زمانی که لکه‌ها به طور کامل از بین بروند تکرار کنید.

محلول‌های آماده در بازار

می‌توانید از محلول‌های موجود در بازار استفاده کنید. سعی کنید محلولی را انتخاب کنید که مواد موجود در آن طبیعی هستند و کمترین میزان مواد شیمیایی را دارد. محلول‌های دارای مقدار زیادی از مواد شیمیایی قوی، پس از چند بار شست‌وشو به بافت کفش آسیب می‌زنند.

چگونه کفش‌های سفید چرمی را بشوییم؟

کفش‌های سفید چرمی ظاهری بسیار زیبا و جذاب دارند و با انواع لباس‌ها هماهنگ هستند. برای شستن این کفش‌ها به مواد خاصی احتیاج دارید.

وسایل مورد نیاز:

صابون

پارچه‌ی بلااستفاده

دستمالِ رولی ضخیم یا حوله

ابر یا اسفنج

یک قاشقِ غذاخوری جوش‌شیرین

یک قاشقِ چای‌خوری پودرِ بوراکس

نصف لیوان آب ولرم

ابتدا دستمال رولی یا حوله را نم‌دار کرده و روی کفش بکشید تا خاک موجود روی سطح کفش گرفته شود. اجازه دهید کفش خشک شود و سپس مرحله بعد را انجام دهید. جوش‌شیرین، پودر بوراکس و آب ولرم را مخلوط کرده و اسفنج را به این مخلوط آغشته کنید و آن را روی کفش بکشید. می‌توانید آن را در کف کفش نیز استفاده کنید. سپس پارچه کهنه‌ای را نم‌دار کرده و صابون را روی آن بکشید تا کف کند؛ و در آخر کفش را با آن تمیز کنید تا کاملاً سفید و درخشان شود.

نحوه شستن کفش‌های سفید پارچه‌ای

شستن کفش‌های پارچه‌ای بسیار آسان است و به مواد خاصی احتیاج ندارد. بهترین روش شستن این کفش‌ها، استفاده از محلول سرکه‌ی سفید و جوش‌شیرین است که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد.

روش شست‌وشو کفش‌های جیر سفید

کفش‌های جیر به‌راحتی کثیف می‌شوند و تمیز کردن آن‌ها کمی دشوارتر است. به همین دلیل است که معمولاً در کفش‌های جیر از رنگ سفید استفاده نمی‌شود؛ اما روشی برای شستن این کفش‌ها وجود دارد که در ادامه آن را شرح می‌دهیم.

وسایل مورد نیاز:

سرکه‌ی سفید

پارچه‌ی نخیِ لطیف

دستمالِ رولی ضخیم یا حوله

برسِ مخصوص پارچه جیر

با پارچه‌ی نخی نم‌دار روی کفش بکشید تا خاک‌های موجود در لابه‌لای بافت جیر از میان بروند. سپس کفش را با حوله یا دستمال رولی خشک کنید. قسمت‌های لکه‌دار را با محلولِ سرکه سفید بشویید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند. پس از آن که پارچه کفش کاملاً خشک شد، برسِ مخصوص پارچه جیر را به شکل دورانی روی کفش بکشید تا بافت پارچه به حالت اولیه بازگردد.

بدون هیچ نگرانی کفش‌های سفید خود را حتی در روزهای بارانی بپوشید و سپس به روش‌های توضیح داده شده در این مقاله بشویید تا مانند روز اولشان تمیز و درخشان شوند. 

تهیه و ترجمه: ملیکا حضوری