با توجه به شیوع ویروس کرونا و شست‌وشوی مکرر دست‌ها و استفاده از مواد ضد عفونی‌کننده ممکن است دچار خشکی بیش از حد پوست و در نتیجه اگزما شوید. اگزما باعث قرمزی، خارش، خشکی و التهاب پوست می‌شود. اگزمای خفیف و معمولی ممکن است به درمان‌هایی نظیر پمادهای پوستی که معمولا در خانه‌ها موجود هستند جواب مناسبی بدهند اما اگر اگزمای شدیدی دارید باید راهکارهای دیگری برای تماس نداشتن با دلایل اگزما اتخاذ کنید.

اگر اطمینان ندارید چه چیزی جرقه‌ی شروع اگزمای شما را زده است نگران نباشید ما در اینجا به برخی از دلایل مهم و معمول اگزما و همچنین راه‌های جلوگیری از آن می‌پردازیم.

۱- غذا 

بعضی از غذاها می‌تواند اگزمای شما را شدیدتر کند به عنوان مثال شکر، کربوهیدرات فرآوری‌شده، گلوتن (پروتئین گندم)، گوشت قرمز و لبنیات. همچنین خوردن غذاهایی که شما به آن آلرژی دارید می‌تواند باعث التهاب پوست شما و در نتیجه اگزما شود. یکی از راه‌های مقابله با این موضوع روش حذفی است، تمام چیزهایی که می‌خورید و می‌آشامید را برای چند هفته یادداشت کنید سپس روزهایی که در آن اگزمای شما شدیدتر شده است را بنویسید، به عنوان مثال اگر اگزمای شما روبه بهبودی رفت به آرامی لبنیات را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید در غیر این‌صورت اگر علائم بازگشت به احتمال زیاد لبنیات یکی از علائم اگزما برای شماست.

۲- هوای سرد و خشک

هوای سرد ممکن است باعث بروز التهاب اگزما در برخی از افراد شود و همچنین هوای خشک باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست شما می‌شود، برای مراقبت از پوست خود یک کرم مرطوب‌کننده را حداقل روزی دوبار به پوست خود بمالید.

۳- هوای گرم

از طرف دیگر هوای گرم باعث تحریک اگزما می‌شود، همچنین تعریق زیاد هم می‌تواند باعث خارش پوست شود، تا آنجایی که امکان دارد خودتان را خنک نگه دارید تا تعریق را محدود کنید و مقدار زیادی مایعات مصرف کنید تا دچار اگزما نشوید.

۴- تماس با آب

آب می‌تواند باعث خشکی پوست شود در نتیجه تماس بیش از حد با آب منجر به خارش مداوم و در نتیجه اگزما می‌شود. بعد از هر بار استحمام و شنا کردن از کرم مرطوب‌کننده استفاده شود و برای جلوگیری از خشکی پوست از آب ولرم برای دوش گرفتن استفاده کنید.

۵- استرس و اضطراب

استرس علت اگزما نمی‌باشد اما می‌تواند علائم آن را تشدید کند. بدن انسان زمانی که با استرس مواجه می‌شود شروع به ترشح هورمونی به نام کورتیزول می‌کند، دُز زیاد کورتیزول باعث افزایش التهاب و سوزش در تمام بدن می‌شود برای کنترل شرایط استرس‌زا می‌توان از نفس عمیق، مدیتیشن، استراحت زیاد و تمرین روتین استفاده کرد. کاهش استرس می‌تواند اگزمای شما را تحت کنترل نگه دارد.

۶- مواد شوینده

مواد شوینده شامل مقداری مواد شیمیایی و رایحه عطری می‌باشد که پوست را تحریک کرده و باعث خشکی، خارش و قرمزی پوست می‌شود. اگر پس از استفاده از مواد شوینده اگزمای شما تشدید شد مواد شوینده خود را به مواد بدون رایحه و مناسب پوست حساس تغییر دهید.

۷- محصولات معطر

همانند عطرهای و ادکلن‌ها، شوینده‌های لباس، صابون‌های معطر، لوسیون‌های عطری، ژل‌های حمام و محصولات بهداشت معطر می‌توانند باعث تحریک پوست و سوزش شوند. برای جلوگیری از تحریک پوست به دنبال محصولات ضد آلرژیک برای بدن خود باشید.

۸- پارچه‌ها

گاهی اوقات این شوینده‌ها و یا محصولات معطر نیستند که باعث اگزما می‌شوند بلکه لباسی که شما می‌پوشید ممکن است باعث اگزما شود. شما ممکن است به لباس‌هایی با جنس پلی‌استر و پشم حساسیت داشته باشید که می تواند باعث خارش و قرمزی پوست شود. از پوشیدن لباس‌هایی که باعث بدترشدن شما می‌شود خودداری کنید.

۹- تمرین

تمرین سنگین باعث تعریق زیاد می‌شود و این مسئله علائم اگزمای شما را بدتر می‌کند. اگر بعد از تمرین احساس سوزش شدید در پوست خود مواجه شدید، از شدت تمرین خود بکاهید و زمان خنک‌تری از روز مانند صبح زود را به تمرین خود اختصاص دهید.

۱۰- تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی مانند کاهش سطح استروژن می تواند باعث تاثیر گذاری روی اگزمای شما شود که در طول یائسگی، حاملگی و قبل از چرخه ی قاعدگی رخ می دهد. این کاهش سطح استروژن باعث از دست رفتن رطوبت پوست می شود که باعث خشکی و بدتر شدن اگزما می شود. با توجه به این شرایط در طول بهم ریختگی هورمون ها از حالت عادی بیشتر پوست خود را مرطوب نگه دارید. با توجه به مطالبی که ذکر شد از دلایل احتمالی اگزمای خود آگاهی داشته باشید، کارهای روزمره‌ی خود را زیر نظر داشته باشید تا عواملی که باعث بدترشدن اگزمای شما می‌شود را مشخص کنید و پوست خود را شاداب و سلامت نگه دارید.

گردآورنده: بهار حاجعلی گل