قبل از اینکه بخواهیم درباره انواع پوست صحبت کنیم می‌خواهیم کمی درباره بافت پوست و لایه‌های آن حرف بزنیم.

لایه‌های پوست

 پوست دارای سه لایه‌ی اپیدِرم، دِرم و هیپودِرم می باشد که در زیر معرفی می‌کنیم:

اپیدرم: سطح اول از لایه پوست اپیدرم نام دارد كه خود از چهار‌لایه تشکیل شده است و مهم‌ترین سلول‌ها در این قسمت قرار دارند و بیشترین اقدامات پوستی در این ناحیه انجام می‌شود. نگه‌داری و حفظِ لایه‌ی محافظتی این قسمت مثل کراتینوسیت و ملانوسیت بسیار پُراهمیت است.

دِرم: دومین لایه‌ی پوست است که رشته‌های پروتئینیِ اصلیِ پوست مثل کلاژن و الاستین که کار جوان‌سازی و استحکام پوست را بر عهده دارند در این قسمت وجود دارند.

هیپودِرم: آخرین لایه پوست است كه از بافت چربي تشکیل شده و تا حدي از ضربه و آسیب به بافت‌هاي زیرین جلوگیري مي‌كند و به پوست حجم مي‌دهد. با بالارفتن سن هیپودرم در بعضي نقاط نظیر پشت دست روي پا، گونه و شقیقه تحلیل مي‌رود.

آشنایی با انواع پوست

در این بخش به معرفی انواع پوست می پردازیم، ذکر این نکته ضروری است که شناخت صحیح از پوست برای هر شخصی بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. در صورت عدم شناخت صحیح از پوست و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی غیرمرتبط با نوع پوست، صدمات جبران ناپذیری به پوست و حتی سلامتیِ شخص وارد می‌شود.

پوست خشک

علائم پوست خشک: احساس كشیدگي وخارش، كدر و مات بودن پوست، پوسته ریزی، تَرَک و زبری به هنگام لمس پوست

عوامل ایجاد كننده‌ی پوست خشک : خشکي به دلایل متعددی ایجاد مي‌شود كه به دو دسته عمده (عوامل بیرونی و عوامل درونی) تقسیم مي‌شود.

       عوامل بیرونی:

-  عوامل فیزیکي: سرما، باد، شوینده‌ها و مهم‌تر از همه نور آفتاب

-  عوامل شیمیایي: داروها مثل ضد آكنه‌ها ،دود و آلودگي

 اختلالات تغذیه‌اي: كمبود پروتئین، كمبود ویتامین‌های A   و C

عوامل درونی:

عوامل ژنتیكی: کم بودن ترشح سبوم به طور ژنتیكی از عوامل خشکی پوست می‌باشد.

بالارفتن سن: پوست معمولا از 50 سال به بعد خشك مي‌شود.

-  بیماري‌ها : که به دو صورت سرشتی و اکتسابی می‌باشد. بیماری‌های سرشتي مادر‌زادی مانند درماتیت اتوپیك، پسوریازیس، اگزما، و روزاسه است. بیماری‌های اكتسابي مانند درماتیت تماسي، پُركاري و كم‌كاري تیروئید

درمان:

- شوینده مهمترین عامل خشکی پوست است. پس باید از شوینده مخصوص پوست خشک استفاده کرد. ( 1-می‌تونید از روغن پاک کننده گل رز-روغن شوینده آرگان برند بیلندا استفاده کنید)

- استفاده از تونر و یا میسلار مناسب برای پوست خشک (2- می‌تونید از تونر گل رز-میسلارآلوئه ورا نارگیل- میسلار نورو هیالورونیک برند بیلندا استفاده کنید)

- استفاده مرتب از مرطوب‌کننده و آبرسان (3- می‌تونید از کرم لاین آلوئه ورا نارگیل-لاین نورو هیالورونیک برند بیلندا استفاده کنید)

- استفاده از ماسک و گُماژ یکبار در هفته (4- می‌تونید از گماژ 3در1 کربن سفید- ماسک زغال برای پوستهای خشک وحساس آبی برند بیلندا استفاده کنید)

پوست چرب

علائم پوست چرب : بَراق بودن پوست، داشتن منافذ باز، جوش‌هاي سرسیاه و سرسفید (كومدون) ، جوش‌هاي التهابي (آكنه)، اسکار  (جاي جوش و چربي و و زخم که به همگام لمس کردن می‌لغزد.)

عوامل ایجاد كننده‌ی پوست چرب: عوامل ایجاد کنده چربی پوست به صورت زیر می‌باشد.

 ژنتیك: به صورت ارثي ترشح غدد سباسه بیش از حد معمول است.

- استفاده از لوازم آرایشي نامناسب و روغني: در پوست‌هایي كه زمینه چرب دارند به چربي بیشتر منجر مي‌شود.

عوامل هورموني: ترشح اندروژن‌ها (هورمونهاي جنسي مردانه) سبب افزایش ترشح سبوم مي‌شود، به همین علت بعد از بلوغ معمولا با چرب‌شدن پوست مواجه مي‌شویم.

شایع‌ترین مشکل پوست چرب:

آكنه یا جوش مشکل شایع پوست چرب است و معمولا چهار مکانیسم در ایجاد آن دخالت دارند كه عبارتند از:

- بسته شدن منافذ ( با بسته شدن سر منافذ و افزایش ترشح چربي، محیط براي فعالیت میکروبها مساعد مي‌شود و در نتیجه التهاب و آكنه ایجاد مي گردد.)

- ترشح بیش از حد سبوم

- التهاب

- فعالیت میکروبی

درمان پوست چرب:

شوینده، مهمترین عامل برای پیشگیری و کنترل چربی پوست است پس باید حتما از شوینده‌ی مخصوص استفاده کرد که علاوه بر کنترل چربی، پوست را هم خشک نکند. ( 5-می‌توانید از ژل شتشوی چای سبز-ژل لیمو خیار-روغن پاک کننده آرگان -ژل کربن سیاه -ژل کربن سفید برند بیلندا استفاده کنید)

- استفاده از تونر و یا میسلار 

- استفاده مرتب از کرم آبرسان و کنترل کننده چربی

- استفاده از ماسک و گماژ 2 بار در هفته 

- استفاده از لوازم آرایش فاقد چربی

پوست مختلط

پوست مختلط به طور هم‌زمان دو یا چند نوع وضعیت پوستی مختلف را در برمی‌گیرد. افرادی که پوست مختلط دارند بعضی از قسمت‌‏های پوست‌شان خشک و پوسته‌پوسته است و وسط صورت‌شان یعنی بینی، چانه و پیشانی که به آن ناحیه T می‌گویند، چرب است. در پوست‏‌های مختلط به طور هم‌زمان جوش و خشکی پوست مشاهده می‌‏شوند. پوست مختلط یکی از رایج‌ترین نوع از پوست‏‌ها است. مراقبت از این نوع پوست کمی سخت است، چون زمانی که به دنبال راه‌حلی برای برطرف‌کردن خشکی روی گونه‏‌ها هستید، ناگهان جوش‏‌هایی روی بینی‌تان ظاهر می‏شود.

چه عواملی باعث ایجاد پوست‏‌های مختلط می‏‌شود؟

عوامل گوناگونی در داشتن پوست‌‏های مختلط دخالت دارند؛ ولی گاهی فقط عامل ژنتیکی تأثیرگذار است. درست مثل رنگ چشم و رنگ مو که از پدر و مادرتان به ارث می‏برید، نوع پوست خود را نیز به ارث می‏برید. معمولا نواحی اطراف بینی، چانه و پیشانی غدد چربی فعال‏تری نسبت به سایر قسمت‏های صورت دارند. یکی از عوامل ایجاد پوست مختلط انتخاب محصول اشتباه است، که باعث می‌شود پوست طبیعی خود را به پوستی مختلط تبدیل کنید؛ مثلا ممکن است از مرطوب‌کننده نامناسبی استفاده کنید و باعث ایجاد چربی پوست و بسته شدن منافذ پوست شوید.

نشانه‌های پوست مختلط:

اگر هنوز از مختلط‌بودن پوست خود مطمئن نیستید سعی کنید پوست خود را با پاک‌کننده ملایم بشویید سپس با پد خشک کنید و ۱0 تا ۱۵ دقیقه صبر کنید (هیچ چیز دیگری به پوست خود نزنید). اگر در ناحیه‌ی گونه احساسِ خشکی می‏کنید درحالی‌که بینی، چانه و پیشانی با دانه‏‌های سر سیاه و جوش چرب و براق هستند پس پوست شما مختلط است.

اگر محصولات مراقبت از پوست خود را به سختی پیدا می‌کنید و بعضی از محصولات باعث بروز جوش می‌شوند و بعضی دیگر پوست‌تان را خشک می‏کنند پوست شما مختلط است.

درمان:

- شوینده،  مهمترین عامل برای کنترل چربی پوست است پس باید حتما  از شوینده مخصوص استفاده کرد که علاوه بر کنترل چربی، پوست را هم خشک نکند.

- استفاده از تونر و یا میسلار

- استفاده مرتب از کرم آبرسان و کنترل کننده‌ی چربی

- استفاده از ماسک و گماژ 1 بار در هفته 

- استفاده از لوازم آرایش فاقد چربی

پوست حساس

هیچ تعریف دقیقی برای پوست حساس وجود ندارد؛ ولی این اصطلاح برای پوست‌هایی به کار می‌رود که به راحتی خشک می‌شوند، جوش می‌زنند و لک می‏‌شوند یا در واکنش به شرایط آب و هوایی و استفاده از محصولات خاص دچار خارش یا سوزش می‌شوند. این نوع پوست در واکنش به محرک‌های داخلی یا خارجی قرمز می‌شود و سوزش یا خارش نیز دارد. عوامل فیزیکی مانند اشعه UV، گرما، سرما، باد، مواد شیمیایی مانند مواد آرایشی نامرغوب، صابون، آب، آلودگی، عوامل روانی مثل استرس یا احساسات منفی و نیز عوامل هورمونی مانند چرخه قاعدگی از جمله موارد تحریک‌کننده پوست هستند. پوست‏‌های حساس به محرک‏‌هایی واکنش نشان می‌دهند که معمولا سایر پوست‌‏ها واکنش خاصی نشان نمی‏دهند. افزایش حساسیت به دلیل کاهش آستانه تحمل پوست است. هرچه پوست حساس‌‏تر باشد، آستانه تحمل آن پایین‏‌تر می‌‏آید.

 دلایل حساسیت پوست‌های حساس

پوست همچون محافظی از ورود باکتری‏‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌‏ها و ترکیبات مضر و مواد شیمیایی به بدن جلوگیری می‏کند و در برابر گرما، سرما، آب، آفتاب و خیلی چیزهای دیگر نیز از بدن محافظت می‏‌کند. در افرادی که پوست حساس دارند، عملکرد محافظتی لایه‌ی اپیدرم آسیب دیده است و به همین دلیل پوست رطوبت خود را از دست می‌دهد و خشک می‌شود و عوامل تحریک‌کننده به راحتی به پوست نفوذ می‌کنند.

 علائم پوست‌ حساس

بعضی از نشانه‌های پوست حساس از این قرارند:

پوست حساس در برابر اصلاح و محصولات اصلاح واکنش خوبی نشان نمی‏دهد؛ مثلا رنگ پوست تغییر می‌کند و احساس خارش یا التهاب می‌کند. پوست حساس معمولا خیلی خشک است و به دلیل استفاده از صابون خشک‌تر می‏‌شود. اگر محصولات مورد استفاده حاوی مواد عطری باشند، تأثیرات آن بدتر است. حتماً از صابون بدون عطر و ملایم استفاده کنید..

شرایط خاص آب و هوایی مشکلاتی برای پوست حساس به وجود می‌آورد. آب و هوای گرم پوست را خشک می‌کند و باعث قرمزی و خارش پوست می‌شود. آب و هوای سرد نیز باعث خشکی و سوزش پوست می‌شود.

 درمان

- استفاده از شوینده‌ی مناسب که علاوه بر ترمیم سطح دفاعی پوست به آن آسیب نرساند. 

- استفاده از تونر و یا میسلار جهت ایجاد سطح محافظتی

- استفاده مرتب از مرطوب‌کننده و آبرسان حداقل روزی 1 مرتبه 

- استفاده مرتب از ضدآفتاب حتی مواقعی که در منزل هستید.