Product was successfully added to your shopping cart.

تمامی افراد در فصول گرم سال و به‌خصوص کسانی که در شهرهای جنوبی کشور زندگی می‌کنند، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارند و از مضرات اشعه‌ آن در امان نیستند، اما وسوسه‌ی آفتاب‌گرفتن وداشتن پوست برنزه، ما را دربرابر این اشعه‌های خطرناک که مشکلات پوستی بیشماری از جمله ایجاد کک و مک و مشکلات پوستی تا سرطان پوست قرار می‌دهد.

این سوالی است که اکنون در ذهن همه شما ایجاد شده است که آیا راهی برای فرار و یا مقابله با این مضرات وجود دارد؟ در ادامه به بررسی مواردی که باید در زمان خرید روغن‌های آفتاب و ضد آفتاب خود مدنظر قرار دهید صحبت خواهیم کرد.

خطرات اشعه آفتاب:
پوست بدن ما همانند یک لایه محافظ از ارگان‌های داخلی آن محافظت می‌کند اما این لایه نازک توانایی مراقبت از خود در برابر اشعه خورشید را نداشته و به راحتی دچار آسیب‌هایی می شود که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • آفتاب سوختگی (با درجات مختلف)
 • کک و مک
 • چین وچروک
 • ناهمگونی رنگ پوست
 • ملاسما (لک‌های قهوه‌ای)
 • لک پیری (لک متمایل به خاکستری)
 • شاخی شدن پوست (تکه های کوچک، قرمز و یا قهوه ای فلس‌)
 • لب کشاورز (یک وضعیت پیش سرطانی است)
 • سرطان سلول های شاخی پوست
 • بیماری بوون (نوعی سرطان پوست است که در سطح پوست بروز می کند)
 • سرطان سلول های بازال (شایع ترین نوع سرطان پوست)
 • ملانوم (این نوع سرطان می‌تواند به اعضای داخلی و استخوان‌ها هم نفوذ کند)

 

محافظت از پوست:

فراموش نکنید شما در اتاق و در برابر نور لامپ مهتابی نیز در برابر اشعه‌های مضر نور قرار دارید، یکی از اشعه‌های مضر خورشید نور فرابنفش بوده که خود این طیف از نور به دو دسته  UVA و UVB  تقسیم می‌شود. اشعه‌های گروه B امکان عبور از شیشه را نداشته درنتیجه فقط درفضای آزاد باید مراقب آن‌ها باشیم اما نوع A نه‌تنها از شیشه عبور می‌کند بلکه قابلیت نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر پوست را نیز دارد. این اشعه‌ها باعث شکسته‌شدن کلاژن  و ساخت رادیکال‌های آزاد در پوست شده و مانع از ترمیم پوست می‌شود، این عوامل بیماری‌هایی که در بخش قبل گفته شد را سبب می‌شود.

نکته حائز اهمیت در زمان خرید ضدآفتاب توجه به وجود هر دو فیلتر UVA و UVB در محصول است. ضدآفتاب‌ها برای مهار اشعه از دو خاصیت شیمیایی برای جذب اشعه و فیزیکی برای منعکس‌کردن اشعه استفاده می‌کنند. اشعه جذب شده در کرم در نهایت به صورت گرما از سطح پوست آزاد می‌شود.

عبارت SPF  موجود بر روی این محصولات به معنای عامل محافظت در برابر اشعه بوده و نشان از قدرت محصول در برابر عوامل ایجاد سوختگی پوست است.

فراموش نکنید که برای پوششِ پوستِ صورت یک فرد بزرگسال، به میزان دو بند انگشت، از ضد‌آفتاب نیاز بوده و باید هر دو ساعت یکبار تمدید شود. همچنین برای محافظت از پوست بهتر است که ضد آفتاب SPF بین ۳۰ تا ۵۰ داشته باشد. همچنین برای تاثیرگذاری ضدآفتاب حداقل ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل از ضدآفتاب استفاده کنید.

با ضد آفتاب آفتاب بگیریم!!!

فراموش نکنید بدن ما نیز به ضدآفتاب نیاز دارد و زمان آفتاب‌گرفتن از این امر مستثنی نیست. هنگام آفتاب‌گرفتن حتما از روغن‌های SPF دار استفاده کنید و فراموش نکنید بهتر است SPF این محصولات بیشتر از ۵ و تا محدوده ۲۰ بوده و حداکثر هر ۱۵ دقیقه یکبار تمدید شود.

فراموش نکنید برای پوشش کل بدن یک فرد بزرگسال به اندازه یک کف دست از روغن نیاز است. اگر دوست دارید در آفتاب قدم بزنید اما علاقه‌ای به برنز شدن پوست خود ندارید، استفاده از ضدآفتاب‌های بدن را فراموش نکنید. برای پوشش کل بدن میزان ۳۰ تا ۵۰ گرم از ضد‌آفتاب با SPF بین ۲۰ تا ۳۰ توصیه می‌شود و بهتر است هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار تمدید شود.

نگارنده: آ. غلامپور

Post Comments

ارسال پیام

* فیلدهای الزامی