علاقه به آفتاب و قرارگرفتن در زیر نور مستقیم خورشید بر هیچ‌کس پوشیده نیست. حس گرما و درخشندگی اشعه خورشید به ما احساس سرزندگی و شادابی می‌بخشد. بیشتر ما با خطرات ناشی از قرارگرفتن پوست در معرض نور خورشید آشنا هستیم، اما برای اغلب ما پیش آمده است که با وجود مراقبت و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باز هم دچار سوختگی ناشی از آفتاب شده‌ایم، سوال مهم این است که بعد از این مشکل و در اصطلاح آفتاب سوخته‌شدن، برای پوست خود باید چه کارهایی انجام دهیم؟

آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی به حالتی گفته می‌شود که در آن پوست در اثر دریافت اشعه فرابنفش خورشید یا دستگاه سولاریوم دچار التهاب و قرمزی در نقاط مختلف شده و گاهی شدت آن به حدی است که دچار تاول‌های پوستی می‌شود. در این زمان پوست سرخ شده، ملتهب است و بعضی مواقع دچار خارش و سوزش از کم تا شدید می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که میزان دریافت اشعه فرابنفش بیش از توان ملانین‌ها (رنگدانه‌های محافظت‌کننده پوست) باشد.

از دیگر نشانه‌های آفتاب سوختگی حالت تب است که به‌علت آزادشدن برخی سموم در داخل بدن ایجاد می‌شود و درد و تب ناشی از آن بین ۶ تا ۴۸ ساعت پس از آفتاب گرفتن در بیشترین شدت خود خواهد بود.

درمان آفتاب سوختگی

حمام

بعد از آفتاب‌گرفتن اغلب ما علاقه به حمام‌کردن خواهیم داشت، فراموش نکنید که با آب بسیار گرم و یا بسیار سرد حمام نکنید، زیرا در این صورت بدن شما دچار شوک خواهد شد.

در هنگام حمام‌کردن از محصولات شستشو‌دهنده و اسکراب دار استفاده نکنید. از لیف‌زدن پوست و یا تلاش در کندن پوسته‌های سطح پوست خودداری کنید. با این کار شما به پوست خود آسیب بیشتری وارد می‌کنید.

شیر خنک

اگر میزان سوزش بدن شما زیاد است به‌حدی که به حالت درد درآمده استفاده از کمپرس شیر خنک به کاهش درد و سوزش شما کمک زیادی خواهد کرد.

پروتئین شیر همانند یک لایه محافظ به سرعت جایگزین لایه آسیب دیده پوست شده و درد و سوزش را کاهش می‌دهد.

آلوئه‌ورا

از گیاه آلوئه‌ورا برای رفع سوزش و خارش پوست خود می‌توانید استفاده کنید. اگر پوست شما به این گیاه به صورت طبیعی حساسیت دارد از بالم‌ها و رطوبت‌رسان‌های حاوی آلوئه‌ورا استفاده کنید. این ماده همانند یک بمب آبرسان قوی عمل کرده و به خنک‌شدن و کاهش التهاب پوست شما کمک می‌کند.

کرم‌ها و لوسیون‌های آبرسان

هر روز و ۳ نوبت در هر روز از لوسیون‌هایی که سرعت جذب بالایی داشته و حاوی ویتامین E و یا روغن‌های مغذی پوست است استفاده کنید. این محصولات جایگزین چربی سطح پوست که براثر آفتاب سوختگی از دست رفته است شده و همانند یک لایه محافظ از آن حفاظت می‌کند. این محصولات به بازسازی لایه خارجی پوست کمک کرده و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری می‌کند.

ضدآفتاب

تا زمانی که پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده از آفتاب‌گرفتن مجدد خودداری کنید، هم‌چنین هرگاه پوست شما در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، استفاده و تمدید ضدآفتاب را فراموش نکنید.  

ضدآفتاب از آسیب مجدد ملانین‌های پوست درنتیجه بی‌حفاظ ماندن پوست جلوگیری می‌کند.

 نگارنده: آ. غلامپور