آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اصطلاح "فلان خانم آرایشش تکان نمی‌خورد" از کجا آمده است؟! حتما برایتان جالب است بدانید چرا بعضی خانم‌ها حتی بعد از چند ساعت حضور در مهمانی یا عروسی و یا زمانی که در معرض گرما و تعریق قرار می‌گیرند آرایش‌شان مانند اول مراسم است. مخصوصا افرادی با پوست چرب، بیشتر این نگرانی را دارند که چگونه آرایش‌شان را ماندگارتر کنند؟ حتما می‌دانید که برای داشتن یک آرایش صورت خیلی خوب، باید پوست بی‌نقص و صافی داشته باشید که علاوه بر رژیم غذایی مناسب و مراقبت‌های روزانه‌ی پوستی، استفاده از کرم پودر‌ها و پنکیک‌های مناسب نوع پوست‌تان به شدت تاثیرگذار می‌باشد. میکاپ آرتیست‌ها یک روشی دارند که به آن زیرسازی یا استفاده از پرایمر صورت (Complexion Primer) می‌گویند. پرایمر منافذ باز پوست را تنگ و از ترشح زیاد چربی جلوگیری می‌کند و به پوست اجازه تنفس می‌دهد و درعین حال با رطوبت‌رسانی به پوست آن را برای مراحل بعدی آرایش آماده می‌کند. معمولا پرايمرها پوست را مات می کنند ولى پرايمرهايى هم وجود دارند كه مات‌كننده نباشند مثل پرايمرهاى روغنى مخصوص پوست‌های خشک.

 پرایمرها به قدری برای میکاپ آرتیست مهم و ضروری هستند که شاید باور نکنید چون کارهای خیلی مهم‌تری به جز نرم‌تر و صاف‌تر نشان دادن فونداسیون روی پوست انجام می‌دهند. پرایمرها بیمه‌ی سالم نگه‌داشتن و ماندگاری آرایش شما در طول روز هستند. ممکن است پرایمرها از حالت نیمه شفاف و بی‌رنگ تا رنگ‌های مختلف برای تصحیح مشکلات پوستی در زیرسازی آرایش استفاده شوند. این مدل پرایمرها معمولا حاوی کانسیلر تصحیح کننده‌ی رنگ (Color Correcting) هستند که علاوه بر وظیفه‌ی اصلیشون، به اصلاح کردن رنگ صورت هم کمک می کنند.

کاربرد رنگ‌های مختلف پرایمر برای تصحیح انوع مشکلات پوست به شکل زیر است:

 سبز: برای پوشاندن انواع جای جوش و محوکردن جای قرمزی آکنه (در ترکیب ضد جوش آن‌ها از ۲ درصد اسید سالیسیلیک استفاده شده است) به تنهایی یا ترکیب با کانسیلر

کرم زیرسازسبز پوپا

صورتی: برای روشن کردن زیرِ چشم‌ها، به تنهایی یا با استفاده از کانسیلر

کرم زیرساز صورتی پوپا

بنفش: برای از بین بردن رنگ زرد و زیتونی پوست که در نواحی بینی، پیشانی، گونه و چانه باید استفاده شود (به تنهایی یا با استفاده از کانسیلر)

کرم زیرساز بنفش پوپا

هلویی: برای یک‌دست کردن رنگ پوست و کاور بهتر تیرگی‌ها

کرم زیرساز هلویی پوپا

افرادی که پوست چرب دارند باید از پرایمرهای مات‌کننده استفاده کنند؛ به طور کلی عملکرد پرایمرها برطرف کردن چربی پوست است و در ترکیب آن ها اصلا چربی وجود ندارد.

مقدار پرایمر برای زیرسازی آرایش باید به اندازه‌ی یک نخود باشد و بیشتر از آن عملکرد معکوس دارد و به جای تصحیح‌کنندگی پوست، باعث سنگینی و بسته شدن منافذ صورت خواهد شد. 

خیلی از پرایمرها که حاوی SPF هستند و از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کنند.

اولین قانون اینه که قبل از استفاده از پرایمر، مرطوب‌کننده بزنید و چند دقیقه صبر کنید و سپس پرایمر را به پوست بمالید. پرایمر را اول از همه در مرکز صورت بزنید و بعد روی کل صورت پخش کنید. نیازی هم نیست که مقدار زیادی پرایمر را روی صورت بمالید. می‌توانید با دست و یا براش استفاده کنید و به چشم‌ها نزنید، مگر اینکه پرایمر مخصوص چشم باشد، سپس کمی صبر کنید تا پرایمر روی صورت‌تان بنشیند و بعد سپس آرایش‌تان را انجام دهید.

همان‌طور که گفتیم زیرسازی برای هر آرایشی باید صورت گیرد و پرایمر، پایه اساسی برای زیرسازی و آرایش صورت است که باعث یک‌دستی و ماندگاری آرایش می‌شود. ترکیبات این ماده در کرم، ژل و پودر وجود دارد. با وجود اینکه مرطوب‌کننده‌ها نیز پوست را نرم می‌کنند، اما پرایمر پوست را برای استفاده از مرطوب‌کننده رنگی (کرم BB و CC) یا کرم‌های زیرساز آماده می‌کند و پایه‌ای برای ماندگارتر شدن آن‌ها در طول روز خواهد شد.

نگارنده : س. سیامکی