روزنه‌های باز پوست، توسط فولیکول‌های مو که حاوی غدد چربی هستند بوجود می‌آید. مجاری این روزنه‌ها راهی برای حفظ آب میان‌بافتی و تامین آن بوده و خروج چربی و تامین چربی مورد نیاز برای حفاظت از سطح پوست را ممکن می‌کند.

روزنه‌ها در حالت طبیعی بسیار کوچک بوده و ظاهر پوست را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند، اما در افرادی که پوست بسیار چربی دارند به‌علت ترشح بیش از حدِ چربی و هم‌چنین تجمع چربی داخل منافذ، روزنه‌های پوست باز شده و در برخی موارد باعث ایجاد جوش سرسیاه می‌شود.

بسیاری از افراد بر این باورند که روزنه‌های باز پوست تنها بر روی پوست چرب ظاهر می‌شوند، اما این باور یک اشتباه رایج است. در پوست‌های دِهیدراته(خشک و بی‌آب) نیز روزنه‌های باز به‌خوبی قابل مشاهده هستند. علت این امر با توجه به آنچه گفته شد تلاش روزنه‌ها برای جذب آب مورد نیاز لایه‌های زیرین پوست است. پس نه‌تنها پوست چرب با این مشکل مواجه است بلکه باقی انواع پوست‌ها نیز چنان‌چه آب میان بافتی خود را از دست دهند با این مشکل مواجه خواهند شد.

همان‌طور که گفته شد منافذ پوست برای آن فواید زیادی دارد، پس این تفکر که منافذ پوست باید بسته شود یک تصور اشتباه بوده و در صورت اتفاق افتادن سبب ایجاد جوش چرکی و یا جوش سرسیاه می‌شود. در ادامه به دلایل ایجاد منافذ باز پوست اشاره می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که برای کنترل منافذ باز پوست چه بایدها و نبایدهایی را باید رعایت کرد

دلایل ایجاد منافذ باز پوست:

- مسائل ارثی و وجود وراثت ( در این افراد منافذ پوست درحالت طبیعی از بقیه افراد بزرگتر است)

- افزایش سن و کاهش حالت ارتجاعی پوست

- قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب و به‌طور مداوم

- بی‌آب شدن پوست

- تغییرات هورمونی در بدن

- بارداری

 روش‌های کنترل و ترمیم منافذ پوست:

پاک‌سازی و تمیزکردن پوست

 با توجه به علل ایجاد منافذ باز، برای پاک‌سازی و تمیزکردن این منافذ و در جهت کم کردن چربی پوست روش‌های روتین‌ و ساده‌ای وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شستشوی روزانه

شستشوی روزانه با حذف چربی و آلودگی به پاک‌شدن منافذ کمک می‌کند. برای انتخاب شوینده بهتر است از شوینده‌های کنترل کننده‌ی سبوم و یا شوینده‌های حاوی مواد آنتی باکتریال مانند روغن درخت چای و یا مواد سم‌زدا مانند کربن فعال استفاده شود.

لایه‌برداری

لایه بردارهای پوست به صورت مکانیکی و شیمیایی در شوینده‌ها، اسکراب‌ها و ماسک‌ها وجود دارد. لایه‌بردارهای مکانیکی با دارا بودن مواد زبر به بیرون کشیدن آلودگی و چربی از اعماق منافذ کمک می‌کند.

بخور دادن

بخوردادن زمانی برای پوست شما موثر است که بعد از آن قصد استفاده از اسکراب و یا ماسک صورت را داشته باشید. بخوردادن به بازشدن کوتاه مدت روزنه کمک کرده و سپس با استفاده از ماسک و یا اسکراب می‌توانید به‌طور‌کامل روزنه‌های پوست خود را پاک‌سازی کنید.

اسکراب صورت

اسکراب‌ها به دو صورت شیمیایی و مکانیکی در بازار وجود دارند. لایه‌بردارهای مکانیکی با وجود دانه‌های زبر به خروج مواد زائد و آلودگی از روزنه‌ها کمک می‌کند.

ماسک صورت

ماسک‌های حاویِ موادِ سم‌زدا مانند کربن فعال همانند یک جاروبرقی، سموم و آلودگی‌ها را به درون خود می‌کشد. ماسک‌های اسکراب دارِ حاویِ موادِ مات کننده و کنترل کننده‌ی چربی با حذف چربی موجود در درون منافذِ پوست به کوچک‌شدن منافذ و بازگشت منافذ به اندازه طبیعی خود کمک می‌کنند. برای بهبود وضعیتِ منافذ، استفاده هفتگی از ماسک‌ها را فراموش نکنید.

تونرها

تونرها با کنترل PH طبیعی پوست، در به تعادل رسیدن آن موثر بوده و با توجه به مواد موجود درآن خواصی مثل قابض منافذ بودن و یا آنتی باکتریالی را با خود به همراه دارند. در زمان انتخاب تونر حتما تونرهایی را انتخاب کنید که مناسب پوست چرب و مختلط بوده و حاوی آنتی‌باکتریال یا اسیدهای سبک برای حذف چربی هستند.

آب‌رسانی

فرقی نمی‌کند پوستی چرب یا پوستی خشک دارید، تمامی افراد در سنین مختلف ممکن است دچار بی‌آبیِ پوست شوند، در اصطلاح پوست آن‌ها دِهیدراته می‌شود. پوستِ بی‌آب برای تامین نیاز خود و دریافت مواد آب‌رسان بیشتر روزنه‌های خود را که محل دریافت این مواد است بزرگتر می‌کند درنتیجه کسانی که پوست آن‌ها دِهیدراته شده است روزنه‌های پوستیِ بازتری نسبت به سایر افراد دارند. استفاده روزانه از کرم‌ها و سرم‌های آب‌رسان برای جلوگیری از ایجاد منافذ باز و هم‌چنین کمک به کوچک‌تر شدن آن به همه افراد توصیه می‌شود.

برای دیدن محصولات متنوع بهداشتی بی‌یلندا اینجا کلیک نمایید. محصولات این برند با کیفیت لهستانی به صورت انحصاری وارد ایران شده و توسط وب سایت وایا شاپ به فروش می‌رسد.

نگارنده: آ. غلامپور