شاید این سوال برای همه‌ی ما مطرح شده باشد که سایز واقعی ما برای خرید کت، شلوار، مانتو، شومیز، کفش و خیلی چیزهای دیگر دقیقا چیست و چطور می‌توانیم یک خرید اینترنتی مناسب داشته باشیم.ما در اینجا سعی می‌کنیم شما را با نحوه اندازه‌گیری سایز خود، برای یک خرید اینترنتی مطمئن آشنا کنیم.  

انتخاب لباس زنانه بدلیل متفاوت بودن سایز بالاتنه و پایین تنه در خانم ها بسیار سخت است و باید در اندازه‌گیری دقت بیشتری صورت گیرد. برای گرفتن اندازه‌ها بهتر است از ابزار متر نواری استفاده شود و هنگام اندازه‌گیری متر به اندازه یک انگشت آزاد باشد و کاملا محکم دور اندام را نگرفته باشد و بهتر است فرد دیگری در گرفتن اندازه‌ها به شما کمک کند تا سایز دقیق‌تری به‌دست بیاید.

در خرید آنلاین‌، حتما باید به راهنمای سایز در صفحه محصول دقت کرد. در برخی از سایت‌ها جدول سایزبندی بر اساس اندازه‌های لباس و در برخی بر اساس آناتومی بدن وجود دارد، زیرا در سایزهای برندهای مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد. ما در این‌جا هر دو را برای شما توضیح خواهیم داد.

تعیین سایز بر اساس آناتومی بدن برای خانم‌ها و آقایان

برای تعیین سایز بالاتنه برای خانم‌ها و آقایان جهت خرید لباس‌هایی از قبیل شومیز، پیراهن مردانه، تاپ و غیره موارد زیر اندازه‌گیری می‌شود و با جدول سایز محصول مقایسه و سایز مناسب انتخاب می‌شود.

 • سرشانه: در آقایان، از پشت باید عریض‌ترین قسمت سرشانه را اندازه‌گیری کرد.
 • دور سینه: در خانم‌ها اندازه برجسته‌ترین قسمت و در آقایان فاصله از درزهای لباس در زیربغل در دو طرف آن محاسبه می‌شود.
 • دور بازو: دور بازو در دو حالت اندازه‌گیری می‌شود یکی در حالت عادی و دیگر در حالت انقباض جهت آزادی حرکت در آستین. در حالت انقباض بازو باید به حالت 90 درجه باشد و برجسته‌ترین قسمت بازو در این حالت اندازه‌گیری شود.
 • دور مچ: اندازه دور مچ برای کت و پیراهن مردانه به کار می‌آید و حتما یادمان باشد متر دورِ مچِ دست باید آزاد باشد و خیلی محکم دورِ مچ را نگیرد.
 • قدِ آستین:  فاصله شانه تا مچ دست در حالتی که دست‌ها به صورت 90 درجه به کمر است و متر از سر شانه تا آرنج و از آرنج تا مچ دست می‌آید.
 • قدِ پیراهن مردانه یا پولوشرت : از محل اتصال گردن به سرشانه به صورت عمود تا 6 سانتی‌متر زیر کمر می‌باشد.
 • دور کمر: توضیح در قسمت اندازه‌گیری شلوار.
 • دور شکم: توضیح در قسمت اندازه‌گیری شلوار. 

برای خرید لباس‌هایی از قبیل شلوار، دامن و غیره به‌صورت زیر سایز گرفته می شود:

 • دور کمر: برای شلوارهای فاق بلند و دامن از گودترین قسمت کمر (گودی‌کمر) اندازه‌گیری می‌شود و برای شلوارهای فاق کوتاه از روی استخوان لگن اندازه‌گیری می شود.
 • دور شکم: معمولا دور شکم را از روی ناف اندازه می‌گیرند ولی برای افرادی با شکم بزرگ باید برجسته‌ترین قسمت آن را اندازه گرفت.
 • دور باسن:  برای اندازه‌گیری دور باسن برجسته‌ترین قسمت آنرا اندازه بگیرید.
 • فاق شلوار: از وسط کمر شلوار تا درز وسط شلوار اندازه‌گیری شود.
 • قد شلوار : (از فاق تا مچ پا) قد لباس را باید از جلو اندازه‌گیری کرد و در خانم ها و آقایان متفاوت می باشد.

برخی از برندها از جدول سایزبندی بین المللی استفاده می‌کنند و برخی دیگر سایز مختص به خود را دارند. در اینجا جدولی مشاهده میکنید که در آن سایز پیراهن و تی‌شرت و پولوشرت و شومیزهای زنانه در کشورهای مختلف به سایز بین‌المللی تبدیل شده است و از آن میتوان برای مقایسه سایز ها در کشورهای مختلف استفاده کرد و برای سایر محصولات هم جدول‌هایی وجود دارد که قبل از قطعی کردن خرید آنلاین خود، حتما به آنها دقت کنید تا بتوانید با اطمینان کامل از اندازه بودن خرید خود از آن لذت ببرید. قابل ذکر است سایزبندی در کشور ما بر اساس سایزبندی اروپایی محاسبه می‌شود.

 

این جدول مرجع اصلی تبدیل واحدهای سایز در تمام دنیا می‌باشد و به شما کمک می‌کند که بتوانید برای خرید لباس از برندهای تمامی کشورها استفاده نمایید. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما در خرید آنلاین از فروشگاه‌های مختلف هیچ راهی برای مشاهده و پرو کردن لباس‌ها ندارید و ناچار به استفاده از جدول‌های تبدیل سایز می‌باشید.

 گردآورنده: پانته آ زرگری