همیشه برای ما این سوال مطرح می‌شود که سرم چیست و فرق آن با کرم چه می‌تواند باشد و یا کرم روز با کرم شب چه تفاوتی دارد؟ انتخاب محصولات مراقبت از پوست با توجه به نوع پوست و کارایی محصولات مختلف بر روی آن از چالش‌های همیشگی افراد برای خرید محصولات بهداشتی و سلامتی است. به همین دلیل باید کاربرد دقیق این محصولات را بدانیم تا هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ سلامتی متضرر نشویم. کاملا واضح است که ضرر و زیان مالی به راحتی قابل جبران است ولی صدماتی که انتخاب اشتباه محصولات آرایشی و بهداشتی به ما وارد می‌کند در برخی موارد سال‌های باقی می‌ماند و یا برای جبران نیاز به صرف هزینه‌های سنگین می‌باشد.

سرم چیست؟

اهمیت استفاده از سِرُم به اندازه‌ای بالا است که وقتی صحبت از سرم می شود باید سطح توقع خود را بالا ببریم. سرم‌ها دارای خواص درمانی متعددی از جمله خواص ضدپیری، ضد چروک، لیفت‌کننده و سفت‌کننده پوست و یا خاصیت ضد لک هستند. به همین دلیل اجزای سازنده آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

تفاوت سِرُم و کِرِم در چیست؟

هدف از استفاده‌ی کرم‌ها بیشتر مرطوب‌کنندگی و مراقبت از لایه سطحی پوست می‌باشد، در صورتی‌که در سرم‌ها خبری از عوامل مرطوب‌کننده نیست و به‌دلیل وجود مولکول‌های بسیار ریز و ترکیبات محلول در آب، قطرات سرم نفوذ بیشتر و عمیقتری به لایه‌های زیرین پوست دارند و نسبت به کرم‌ها سریع‌تر جذب پوست می‌شوند.

 سرم‌ها ترکیبات فعال‌تری دارند و در بیشتر مواقع مکمل درمانی برای کرم‌ها محسوب می‌شوند، به همین دلیل این محصولات برای برطرف کردن مشکلاتی از جمله عوامل پیری و چین و چروک، قرمزی، آکنه و لکه‌های پوستی بسیار مناسب می‌باشند.  

و اگر دنبال برنامه درمانی و مراقبتی عالی برای پوست خود هستید حتما استفاده از سرم به همراه کرم مناسب پوست‌تان به شما توصیه می‌شود زیرا قطعا ارزش آن را دارد.

نحوه‌ی استفاده از سرم

سرم‌ها محصولاتی چند منظوره هستند و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها بستگی به نیاز پوست شما دارد. افرادی که پوست خشک دارند نمی‌توانند سرم را جایگزین کرم مرطوب‌کننده کنند ولی استفاده از سرم زیرِ کرمِ مرطوب‌کننده می‌تواند پوستی سالم و زیبا را به شما بدهد.

اما اگر پوست شما چرب است و نیازی به مرطوب‌کنندگی ندارد یک سرم مناسب می‌تواند به تنهایی نیاز پوست شما را برطرف کند. سرم‌ها برای پوست‌های چرب در هنگام روز پایه‌های مناسبی برای استفاده به‌عنوان زیرسازِ ضد آفتاب و همچنین آرایش هستند.

افرادی که دارای پوست‌های آسیب دیده هستند و یا نیاز به مراقبت بیشتری دارند می‌توانند هم روز و هم شب زیرِ کرم خود از سرم درمانی خود استفاده کنند تا بتوانند از خواص آنتی اکسیدانی و درمانی بیشتری برخوردار شوند و نتیجه بیشتری را در زمان کمتری در سلامت پوست خود بگیرند.

انتخاب سرم مناسب برای پوست نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما قبل از تهیه سرم به نیاز پوست خود توجه کنید تا بتوانید سرمی که با نیاز پوست شما سازگار می باشد انتخاب کنید ترکیب برخی از سرم ها بر پایه‌ی آب و برخی دیگر بر پایه روغن‌های گیاهی می‌باشد.

انواع سرم

- سرم‌های ضدچروک و سفت‌کننده و لیفتینگ

- سرم‌های روشن‌کننده

- سرم‌های درمان‌کننده (درمان قرمزی پوست، آکنه، منافذ باز پوست)

- سرمسرم‌های شب

تفاوت کرم روز و شب چیست؟

همان‌طور که می‌دانید در شب هنگام خواب، اندام‌های بدن در حالت استراحت و بازسازی هستند و پوست از این ماجرا مستثنی نیست. کرم‌های روز و شب هر دو خاصیت مرطوب‌کنندگی دارند ولی تفاوت اصلی آن‌ها در این است که کرم‌های روز اغلب برای محافظت پوست در برابر عوامل مخرب محیطی از جمله آفتاب، آلودگی‌ها، استرس‌ها و در کل رادیکال‌های آزاد می‌باشند و از ایجاد چین‌وچروک و لک‌ها جلوگیری می‌کنند، در حالی‌که کرم‌های شب حاوی مواد مغذی بیشتری می‌باشند تا در حالت استراحت، پوست را بازسازی کرده و باعث تاثیر بیشتر آنتی‌اکسیدان‌ها و عوامل جوان‌کننده و ضدپیری شود و عوامل مخرب ایجاد شده در روز را جبران کند.

کرم‌های شب عموما عوامل مرطوب‌کنندگی بیشتری دارند و حاوی لایه‌بردارها می‌باشند تا بتوانند جذب مواد را به حداکثر برسانند. در اینجا است که یادآوری می‌کنم برای درمان بیشتر و جوان‌سازی پوست در شب، قبل از کرم شب استفاده از سرم‌های مخصوص پوست‌تان می‌تواند این بازسازی را به حداکثر برساند و آن زمان است که پوست هم از لایه زیرین و هم از لایه سطحی می‌تواند به بهترین نحو خود را بازسازی کند.

کرم روز باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

یک مرطوب‌کننده مناسب روز از پوست در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می‌کند اما هرگز جای ضدآفتاب را نخواهد گرفت. پس استفاده از ضد آفتاب در روز برای جلوگیری از ایجاد لک و دیگر عوارض آفتاب را هرگز نباید فراموش کرد. کرم مرطوب‌کننده‌ی روز، برای جلوگیری از چین‌وچروک‌های ناشی از خشکی مناسب می‌باشد و به‌دلیل این‌که نسبت به کرم شب از غلظت کمتری برخوردار است می‌تواند پایه مناسبی برای آرایش باشد.

آیا باید از سرم، کرمِ روز و کرم شب همزمان استفاده کرد؟

مطابق با توضیحات ارائه شده متوجه شدیم سرم، کرم روز و کرم شب هرکدام دارای کاربردهای جداگانه می‌باشند و در کنار هم مکمل‌های مناسب برای درمان و مراقبت‌های تخصصی پوست هستند و می‌توانند پوستی سالم و زیبا را برای شما به ارمغان بیاورند. باید توجه کرد که استفاده هر کدام به جای دیگری می‌تواند تاثیر منفی بر روی پوست بگذارد از این مراقبت‌ها می‌کاهد، استفاده از کرم روز در شب خاصیت مغذی بودن، بازسازی و مرطوب‌کنندگی قوی کرم شب را نخواهد داشت و همچنین استفاده از کرم شب در روز نمی‌تواند از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و آسیب‌های محیطی محافظت کند و غلظت بالای آن جلوی تنفس پوست را در روز خواهد گرفت.

سن استفاده از محصولات درمانی و مراقبت پوستی از چه سنی است؟

پزشکان و محققان توصیه می‌کنند از سن 30 سالگی از سرم، کرمِ روز و کرمِ شب استفاده شود. ولی باید توجه داشت که سنِ پوستی و نیاز پوست بیشترین اهمیت را دارد که همه‌ی اینها به نوع زندگی و عوامل محیطی که باعث آسیب به پوست می‌شود، بستگی دارد.

پس مراقبت از پوست از مهمترین کارهایی است که ما باید انجام بدیم تا همیشه پوستی جوان داشته باشیم و به پیری زودرس پوست دچار نشویم و همیشه جوان و جذاب باقی بمانیم.