هرقدر هم که مراحل مراقبت پوستی را به دقت انجام دهید باز هم جوش‌های سرسیاه روی پوستتان ظاهر خواهند شد. این جوش‌ها ظاهر زیبایی ندارند و همین امر باعث می‌شود که اکثر افراد به دنبال راهی باشند تا به سرعت این جوش‌ها را از بین ببرند. البته انجام این کار حتی در خانه و با امکانات محدود نیز امکان پذیر بوده و بسیار آسان است. در گام اول بهتر است با جوش‌های سرسیاه آشنا شوید.

جوش‌های سرسیاه چگونه بوجود می‌آیند؟

در ظاهر این جوش‌ها مانند دانه‌های ریز روی پوست هستند. باور عمومی بر آن است که این جوش‌ها آلودگی‌های موجود روی پوست هستند که به داخل منافذ نفوذ می‌کنند اما واقعیت آن است که جوش‌های سرسیاه از اکسید شدن ملانین موجود در پوست یا سلول‌های مرده و چربی اضافه‌ی انباشته شده در منافذ به وجود می‌آیند. این جوش‌ها معمولاً زمانی به وجود می‌آید که هورومون‌ها تعادل نداشته و چربی بیشتری روی پوست ترشح می‌کنند به همین دلیل اگر شما از جمله کسانی هستید که جوش‌های سر سیاه زیادی روی پوستتان وجود دارند بهتر است از محصولات پوستی فاقد چربی اضافه استفاده نمایید.

درمان جوش سرسیاه با جوش شیرین

جوش شیرین ماده‌ای است که در آشپزخانه‌ی هر خانه‌ای وجود دارد. خاصیت این ماده تنظیم PH پوست است و به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل می‌کند. ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۲ قاشق غذاخوری آب را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیری درآیند. این خمیر را به خوبی روی پوست پخش کنید و با آب گرم صورتتان را آبکشی نمایید. استفاده زیاد از این محلول می‌تواند موجب خشکی پوست شود پس بهتر است بیشتر از هفته‌ای ۳بار از آن استفاده نکنید.

مخلوط عسل و لیمو و شکر قهوه‌ای

این مخلوط از ترکیب شکر قهوه‌ای و عسل با آبلیمو تهیه می‌شود. یک قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای و ۲ قاشق آبلیموی تازه و یک قاشق عسل را با هم مخلوط کنید و به شکل دورانی برای مدت ۵ دقیقه روی پوست ماساژ دهید. در نهایت نیز پوست صورت را با آب ولرم آبکشی نمایید. این محلول مانند اسکراب عمل کرده و لایه پوست مرده را از روی صورت پاک می‌کند.

از بین بردن جوش سر سیاه با روغن درخت چای

روغن درخت چای به عنوان یک عصاره مجعزه‌آسا در درمان جوش استفاده می‌شود. این روغن همه انواع جوش‌ها را درمان می‌کند و به راحتی جوش‌های سرسیاه را نیز از بین می‌برد. دلیل تاثیر فوق‌العاده این ماده، وجود ترکیبات ضد باکتریایی است. از این ماده در تولید صابون‌ها و برخی شوینده‌های صورت استفاده می‌شود. برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه این روغن را در قسمت چرب صورت و بینی به خوبی ماساژ دهید و سپس آبکشی کنید.

زردچوبه معجزه درمان جوش سرسیاه

زردچوبه به عنوان ماده‌ای با خاصیت ضدباکتری و پاک‌کنندگی قوی شناخته می‌شود. یک قاشق زردچوبه را با آب یا روغن نارگیل مخلوط کنید تا یک محلول یکدست حاصل شود. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس به خوبی آن را بشویید.

اسکراب شکر و روغن نارگیل

این مخلوط یک لایه بردار ملایم برای صورت است. ترکیب دانه‌های شکر با روغن نارگیل را روی پوستتان به شکل دورانی روی پوست ماساژ دهید و بعد از 5 دقیقه صورتتان را با آب ولرم بشویید و سپس به وضوح از بین رفتن جوش‌های سرسیاه را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از چای سبز بهترین راه درمان جوش سرسیاه

این بار به جای نوشیدن چای سبز آن را روی پوستتان استفاده کنید. چای سبز می‌تواند چربی پوست را کنترل مرده و آن را کاهش دهد. علاوه بر آن چای سبز یک آنتی‌اکسیدان طبیعی است و از پیری پوست جلوگیری می‌کند. یک قاشق چایخوری چای سبز خشک را با یک قاشق چایخوری آب مخلوط کنید و روی پوست پخش کنید و ماساژ دهید. این ترکیب را می‌توانید 2 الی 3 بار در هفته استفاده کنید.

سفیده تخم مرغ را برای جوش سر سیاه استفاده کنید

سفیده تخم مرغ درمان جوش‌های سرسیاه است. یک لایه از سفیده تخم مرغ را روی پوست بزنید و سپس یک لایه دستمال کاغذی را روی آن قرار دهید. روی آن نیز از مایع سفیده تخم مرغ استفاده کنید. اجازه دهید این ماسک روی صورت خشک شود و در آخر به راحتی آن را بردارید.

راهکارهای موجود در این مقاله به شما در داشتن پوست صاف و شفاف و بدون جوش سرسیاه کمک می‌کند. این راهکارهای خانگی به راحتی قابل انجام است و هزینه و زحمت زیادی ندارد. برای پوستتان وقت بگذارید تا در نهایت پوستی فوق‌العده زیبا و سالم داشته باشید.