یکی از دغدغه‌هایی که خانم‌های دارای اضافه‌وزن هر روز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، انتخاب یک لباس مناسب است که بتوانند به وسیله آن قسمت‌های بزرگ بدن را پوشانده و لاغرتر به نظر برسند. در این مقاله درباره انواع مختلف فرم‌های بدن و نحوه لباس پوشیدن متناسب با آن و نکات کلیدی دیگر که شما را متناسب، خوش‌اندام و شیک‌پوش جلوه می‌دهد، صحبت خواهیم کرد.

شناخت فرم بدن

برای پوشیدن لباسی که قسمت‌های بزرگ بدن را بپوشاند و قسمت‌های کوچک آن را بیشتر نشان دهد، ابتدا باید فرم بدنتان را بشناسید. طراحانِ لباس، فرم‌های مختلف بدن را به شکل‌های متفاوتی مثل مستطیل، دایره، مثلث، ساعت شنی و گلابی تشبیه می‌کنند. این فرم‌ها نشان می‌دهند که قسمت‌های بزرگِ بدن در کدام بخش از اندام شما هستند. به طور مثال افرادی که دارای شکل بدن دایره‌ای هستند، شکمِ بزرگ‌تر دارند و کسانی که فرم بدن آن‌ها ساعت شنی است، کمر باریکی دارند. افرادی با فرمِ بدنِ مثلثِ برعکس، دارای سرشانه‌های پهن و بازو و سینه‌های بزرگ هستند. در فرم بدن گلابی در قسمت پایین‌تنه بزرگ‌تر است، یعنی ران، باسن و پاها از بالاتنه بزرگ‌تر به نظر می‌رسند؛ اما فرمِ بدنیِ مستطیل شکل به این معنا است که در قسمتِ کمر هیچ‌گونه انحنایی وجود ندارد و هیچ بخشی از بدن بزرگ‌تر از بخش دیگر نیست.

با فرم بدن دایره یا مثلث برعکس چه لباسی بپوشیم؟

اکثر افرادِ دارای اضافه وزن، فرمِ بدنی دایره یا مثلثِ برعکس دارند. یعنی پاهایشان باریک بوده و شکم و بازوهای بزرگی دارند. افرادی با این فرمِ بدنی، بهتر است کمرشان به وسیله‌ی لباس‌هایی با کمرِ کش‌دار یا کمربند‌ باریک‌تر دیده شود و یا دامن‌هایی بپوشند که قسمتِ باریکِ پاهایشان نشان داده شود.

لباس‌های مناسب بدنِ مثلث شکل

کسانی که فرم بدن مثلثی دارند، باسن، ران و پاهایشان بزرگ است. برای متناسب دیده شدن باید بالاتنه و پایین‌تنه را هم اندازه نشان داد. از خیاطِ ماهر برای کوچک کردن کمرِ شلوارهایتان استفاده کنید.

اگر فرم بدن ساعت شنی داریم چه بپوشیم؟

فرم بدن ساعت شنی کمر باریک داشته و متناسب‌ترین شکلِ بدن است که نیازی به پوشاندنِ یک قسمت ندارد. تنها کافیست جوری لباس بپوشید که انحناهای بدنتان به خوبی دیده شوند.

لباس‌های مناسب فرم بدن مستطیل

فرمِ بدنِ مستطیل شکل به این معنا است که قسمتِ بالاتنه و پایین‌تنه شما تقریباً هم اندازه بوده و کمرِ باریکی ندارید. اگر بدن مستطیل شکل دارید، بهتر است از لباس‌هایی استفاده کنید که برای بدنتان انحنا ایجاد کند و کمر شما را باریک نشان دهد.

با توجه به فرم‌های بدنی که توضیح داده شد، بهتر است لباس‌هایی بپوشید که قسمت‌های بزرگ بدن را کوچک نشان دهد و قسمت‌های کوچک بیشتر به چشم بیایند تا متناسب به نظر برسید. در ادامه به برخی نکاتی اشاره می‌کنیم که اگر می‌خواهید لاغرتر دیده شوید باید آن‌ها را رعایت کنید.

اندازه بودن لباس

از این که لباس اندازه شما است مطمئن شوید. لباس‌های تنگ و کوچک شما را لاغر نشان نخواهد داد پس لباسی بپوشید که متناسب با اندازه بدنتان است. لباسِ تنگ، چین‌ها و برجستگی بدن را بیشتر نشان خواهد داد.

لباس‌زیر مناسب

لباس‌زیر باید اندازه درست داشته باشد. تنگ یا گشاد بودن لباس‌زیر فرم بدن را نامتناسب جلوه می‌دهد. همیشه به صورت دقیق بدن خود را اندازه بگیرید تا دچار مشکل در انتخاب سایز مناسب نشوید. برای شرکت در مراسم‌ رسمی و میهمانی‌ها از گن‌های فرم دهنده بدن استفاده کنید.

زیورآلات خیره‌کننده

یکی از مهم‌ترین بخش‌های استایل شیک برای خانم‌های دارای اضافه‌وزن استفاده از زیورآلات مناسب است. کیف، کفش و زیورآلات زیبا و چشم‌گیر انتخاب کنید اما نه به شکلی که بیش‌ازحد به نظر برسند. کیف را کوچک انتخاب نکنید. کیف کوچک بدن شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

خریدِ هوشمندانه

همواره سعی کنید لباس‌های باکیفیت بخرید که فرمِ آن‌ها با هر شست‌وشو تغییر نکند. نیازی نیست که تعداد زیادی لباس در کمدتان داشته باشید ولی دقت کنید که لباسی بخرید که کیفیت پارچه و دوخت خوبی دارد. رنگ‌هایی که با پوست شما همخوانی ندارد را فراموش کنید و لباس‌هایی بخرید که با رنگ پوستتان هماهنگی دارند.

از لباس‌های طرح‌دار نترسید!

طرح‌های راه‌راه عمودی شما را متناسب نشان می‌دهند. هرچه راه‌های آن باریک‌تر و زیادتر باشند، لاغرتر به نظر می‌رسید. برای لباس‌های مخصوص شب از طیف رنگ‌های تیره و روز‌ها از رنگ‌های روشن استفاده کنید. لباس‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بپوشید و ببینید کدام از این طرح و رنگ‌ها به شما می‌آیند.

لباس‌های لایه‌لایه

لایه‌لایه لباس بپوشید. به‌خصوص در روز‌های سرد سال سعی کنید در کنار لباس‌های دیگر از شومیز بلند، کت، رویه، مانتو و پالتو استفاده کنید. به این شیوه نه‌تنها استایل خاص خواهید داشت، بلکه لاغرتر به چشم می‌آیید.

کفش‌های خاص

کفش‌ها از مهم‌ترین بخش استایل هستند. خانم‌های دارای اضافه‌وزن، هیچ محدودیتی برای انتخاب کفش ندارند. از بین کفش‌های کتانی، ورزشی، پاشنه‌بلند، بدون پاشنه و چکمه‌های بلند و کوتاه می‌توانید هرکدام را که می‌پسندید انتخاب کنید؛ اما مطمئن شوید که با آن کفش راحت هستید.

اعتمادبه‌نفس؛ کلید شیک‌پوشی

داشتن اضافه‌وزن ممکن است برای همه در طول زندگی اتفاق بیافتد. مهم آن است که بدن خود را دوست داشته باشید. اعتمادبه‌نفس مهم‌ترین اصل در داشتن استایل شیک و زیباست. لباس‌هایی بپوشید که اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد و احساس خوبی با پوشیدن آن نسبت به بدنتان پیدا می‌کنید.

اضافه‌وزن داشتن گاهی ممکن است سخت به نظر برسد، اما نکاتی که در این مقاله درباره نحوه لباس پوشیدن گفته شد، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین لباس را انتخاب کنید و درنتیجه اعتمادبه‌نفستان افزایش یابد و در میهمانی‌ها بدرخشید.

تهیه و ترجمه: ملیکا حضوری