پوست چرب در ظاهر دارای منافذ درشت می‌باشد وگرایش به زمخت‌شدن بافت دارد. این نوع پوست دارای غدد چربی بسيار فعالی است که موجب توليد روغن و چربی بيش از حد می‌شود و به پوست ظاهری براق و چرب و روغن‌دار می‌دهد پوست‌های چرب لکه جوشهای سرسياه و سفيد دیده می‌شود.

با نگه‌داری و مراقبت صحيح از پوست‌های چرب می توان آن را تميز نگه داشت و چربی اضافی آن را تحت کنترل نگه داشت و دارای چهره‌ایی صاف و تميز شد. استفاده از صابونهای چربی بر و شستشوی دو تا سه بار در روز به‌وسیله صابون و آب‌ولرم و یا کمی داغ و هم‌چنین زدن محلول‌های موضعی مانند “کلیندامایسین” بهترین روش برای مراقبت از پوست‌های چرب است. استفاده از کرم پودر برای ایجاد یک پوست صاف و صیقلی که لک‌ها را به خوبی بپوشاند و صورت را یکدست کند، تقریبا برای همه خانم‌ها لازم است، اما برای پوست‌هایی که دارای جوش و آکنه هستند، باید حتما از انواعی استفاده شود که قدرت پوشاندن کامل جوش را داشته باشد و هم‌چنین، مناسب پوست چرب و جوش‌دار باشد تا آکنه و حساسیت را در آنها تشدید نکند.

از واژه چربی پوست به منظور توصیف فعالیت بالای غدد سبوم و تولید محصولات آن که همان لیپید‌ها هستند استفاده می‌شود. فعالیت بیش از حد غدد سبوم در پوست صورت با نام علمی «سبورا» (seborrhea) شناخته می‌شود.

عوامل متعددی باعث افزایش فعالیت غدد سبوم و چرب‌شدن پوست می‌شوند، از جمله :

• عوامل ژنتیکی

• تغییرات هورمونی

• اثرات دارویی

• استرس و فشار

• استفاده از مواد آرایشی محرک

پوست چرب توسط نشانه‌های ظاهری بسیاری شناخته می‌شود مانند وجود منافذ پوستی متعدد و بزرگ، براق‌بودن صورت، ضخامت زیاد پوست طوری که رگ‌های خونی به سختی دیده می‌شوند یا اصلاً قابل مشاهده نیستند. هم‌چنین پوست‌های چرب بسیار مستعد بروز انواع جوش‌ صورت و آکنه‌های سرسفید و سرسیاه هستند. این جوش‌ها در نواحی صورت، گردن، شانه‌ها، سینه و پشت نیز دیده می‌شوند و پوست معمولاً قرمز و ملتهب است. از ویژگی‌های کرم پودر مناسب پوست‌های چرب می‌توان به مات بودن، بدون چربی بودن و سبکی قابل لمس اشاره کرد. هم لک و جوش را به خوبی می‌پوشاند و هم دارای اسیدسالیسیلیک است که از جوش‌زدن هم جلوگیری می‌کند.

نگه‌داری و مراقبت از پوست چرب کمی دشوار است. هوای گرم، آلودگی محیط، قرارگرفتن در مکان‌های شلوغ و خیلی مسایل محیطی، همگی می توانند تشدید کننده ترشح چربی پوست باشند. برای همین انتخاب بهترین کرم پودر برای پوست چرب ممکن است سخت به نظر برسد. فرمولاسیونی که در کرم پودر برای پوست چرب مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید اندکی متفاوت از سایر کرم‌ها باشد تا هم پایداری بیشتری در طول روز داشته باشند و هم بتواند چربی سطح پوست را در هر شرایطی کنترل کند. به همین دلیل افرادی که دارای پوست چرب هستند، باید با دقت بیشتری کرم‌های خود را انتخاب کنند.

علت چرب شدن پوست چیست؟

تولید آندروژن بر میزان تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) تاثیر مستقیم دارد. وقتی که میزان تولید چربی پوست افزایش پیدا کند، منافذ پوست بزرگ‌تر می‌شوند و جوش و دانه‌های زیر پوستی بیشتر می‌شود. پوست چرب به شدت مستعد جوش، آکنه و دانه‌های زیر پوستی سرسیاه است. منافذ پوست چرب معمولا بیشتر از انواع دیگر پوست قابل مشاهده است و دلیل آن بزرگ‌تر شدن‌ آن‌هاست. پوست چرب معمولا براق‌تر از پوست‌های دیگر است و ممکن است باعث شود آرایش شما زودتر به هم بریزد.

محصولات زیادی برای پوست چرب تولید می‌شود که تضمین می‌کنند چربی پوست را از بین ببرند؛ مانند داروهای درمان آکنه که ترکیبات بسیار قوی دارند. اما استفاده از این محصولات می‌تواند تاثیر بدتری داشته باشد. موادی که پوست چرب را خشک می‌کنند در واقع فقط آن را تحریک به تولید و ترشح چربی بیشتر روی سطح پوست می‌کنند. کرم پودرهای کنترل کننده‌ی چربی و کرم پودرهای فاقد چربی، بر پایه‌ی آب ساخته شده و دارای اثر مات کنندگی بوده و توسط هر دو گروه پوست چرب و مختلط می‌توانند استفاده شوند. این فرمول‌ها باعث کاهش چربی روی پوست می‌شوند و براق بودن پوست را کاهش می‌دهند. مهم است که پوست چرب به طور کنترل شده و ملایم لایه‌برداری شود چرا که تولید بیشتر چربی می‌تواند به دلیل پوست‌های مرده باشد.

اصلا به سراغ شوینده صورت و پاک‌کننده آرایش قوی یا لیف‌های قوی نروید! برعکس باید از محصولاتی که لایه بردار ملایم هستند مانند ماسک‌های لایه بردار ملایم یا لیف صورت نرم استفاده کنید. استفاده از کرم مرطوب‎کننده و آبرسان را کنار نگذارید، انواع پوست‌‌ها به نرم کننده و آبرسان احتیاج دارند. اما شما باید از کرم مرطوب‌کننده فاقد چربی استفاده کنید و برای پاک‌کردن پوست چرب نیز به جای استفاده از شیرپاک‌کنن و روغن پاک‌کننده، از آب پاک‌کننده و تونر استفاده کنید. تا چربی صورت را متعادل کنید. تمیز کردن پوست صورت در رفع چربی پوست و کاهش جوش صورت می‌تواند بسیار موثر باشد. استفاده از کرم پودر نامناسب علاوه بر ایجاد ظاهری ناخوشایند، باعث ریزش آرایش صورت‌شده و دردسرساز می‌شود. در مقابل کرم پودر مناسب نه تنها پوست شما را شگفت‌انگیز می‌کند بلکه با پنهان‌کردن نواقص آن از قبیل آکنه و جوش، ظاهری طبیعی به پوست بخشیده و هم چنین باعث کاهش ترشح چربی می‌شود. فراموش نکنید که کرم پودری را انتخاب کنید که رنگ آن با پوست شما هماهنگی داشته باشد. برای پیداکردن نزدیک‌ترین رنگ به رنگ طبیعی صورت، مقداری کرم پودر را روی پوست گردن امتحان کنید.

انواع پوشانندگی کرم پودرها :

پوشش سبک: بعضی از محصولات مایع و یا مرطوب کننده های رنگی، پوششی سبک به شما ارائه می دهند که ظاهری طبیعی ایجاد می‌کند.

پوشش متوسط: این دسته از محصولات نیز طبیعی بنظر می‌رسند، اما می‌توانند جوش‌ها و لکه‌های ناشی از افزایش سن را هم بپوشانند. پودرها، ترکیب کرم و پودر و کرم‌های مبتنی بر مواد معدنی همگی به شما پوششی متوسط می‌دهند.

پوشش کامل: خانم‌هایی که می‌خواهند تغییر رنگ پوست، زخم و سایر نواقص را بپوشانند، این گزینه را در نظر بگیرند. با شناخت کامل پوست خود می توانید بهترین انتخاب را برای استفاده از لوازم آرایشی مناسب داشته باشید. جهت راهنمایی و مشاوره بیشتر با بخش مشاوره وایا شاپ تماس حاصل نمایید. 

نگارنده: س.سیامکی