پوست های چرب و مختلط در برخی ویژگی‌ها یکسان هستند اما در برخی موارد خواص بسیار متفاوتی از هم بروز می‌دهند.

پوست چرب :

غدد چربی این نوع پوست بسیار فعال بوده و به همین دلیل همواره یک لایه چربی بر روی پوست قرار دارد و در مقابل نور اگر به این پوست نگاه کنیم به صورت برق زده، ضخیم و کدر به نظر می رسد. روزنه‌های سطح پوست چرب معمولا بزرگ بوده و در برخی موارد دارای جوش سرسیاه بر روی گونه و بینی به دلیل تجمع آلودگی می باشند. پوست چرب دیرتر از انواع دیگر پوست چروک شده و اما مستعد شل شدگی و افتادن هست. با توجه به لایه چربی که روی سطح پوست این افراد قرار دارد آلودگی و ریزگردها به راحتی جذب آن شده و موارد آرایشی زمان زیادی روی این نوع پوست باقی نمی ماند.

یکی از مشکلات داشتن پوست جرب، جوش های گاه و بی گاهی است که روی آن خودنمایی می کند که در برخی موارد نیز جای این جوش‌ها روی صورت باقی مانده و آزاردهنده می شود.

مراقبت از پوست چرب :

استفاده از پاک کننده:

با توجه به میزان بالای تولید چربی در طی روز، پوست چرب نیاز به شستشوی روزانه دارد و کسانی که دارای پوست چرب هستند بهتر است روزی دو بار پوست خود را با پاک‌کننده‌های مناسب برای نوع پوست‌شان شستشو دهند. اگر دارای پوست چرب هستید و پوست شما شفافیت خود را از دست داده است اولین و ساده‌ترین راه‌حل برای شما استفاده از انواع لایه بردارها می باشد. لایه بردارها با حذف و پاک‌سازی غشای مرده‌ی سطح پوست به شفافیت، زیبایی و شادابی پوست کمک زیادی می کند.

استفاده از آبرسان:

کسانی که پوست چرب دارند معمولا در مقابل استفاده از کرم‌ها و سرم‌های پوستی مقاومت می‌کنند و اعتقاد دارند استفاده از این موارد به چرب شدن هرچه بیشتر پوست آن‌ها منجر می‌شود. در حالی که این یکی از بزرگترین اشتباهات این افراد می‌باشد. پوست چرب با از دست دادن میزان رطوبت سطح خود تولید چربی را افزایش داده و منجر به چرب شدن بیشتر آن می گردد، به همین دلیل آرایش انجام شده بر روی این نوع پوست به خوبی نمی‌خوابد و پس از مدت کوتاهی پوسته می‌شود. پو برای حل این مشکل استفاده از آبرسان‌های فاقد چربی برای این نوع پوست توصیه می گردد.

پوست های چربی که معمولا از کمبود رطوبت رنج می برند و به اصطلاح دهیدراته هستند همواره نیازمند استفاده از یک آبرسان در کنار کنترل کننده چربی می‌باشند. یکی از بهترین روش‌های کنترل چربی استفاده از تونرهایی است که دارای خواص قابض منفذ و مات کنندگی به صورت همزمان می باشند.

بهترین توصیه برای این افراد شستشوی پوست با روغن‌های پاک کننده و همچنین استفاده از تونر پس از شستشو و در انتها استفاده از آبرسان های فاقد چربی است.

نگارنده : آ.غلامپور