مژه‌ها همانند قابی زیبا به چشمان شما حالتی جذاب و گیرا می‌بخشند و ما در دنیای امروز با بهره‌گیری از ریمل‌ها زیبایی آن‌ها را دو چندان می‌کنیم. اما سوال اینجاست که آیا استفاده‌ی روزانه از ریمل‌های آرایشی به مژه و چشمان ما آسیب می‌زند؟ و یا این‌که آیا استفاده از ریمل‌ها باعث ریزش مژه‌های ما می‌شوند؟  

در این مقاله سعی داریم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

آیا استفاده روزانه از ریمل به چشم شما آسیب می‌زند؟

انسان‌ها از چهارهزار سال پیش مژه‌های خود را با مواد مختلف تزئین می‌کردند پس اگر قرار بود با ریمل مژه‌‌های شما دچار ریزش شود از گذشته تا به‌حال مژه‌ای بر روی پلک هیچ انسانی باقی نمی‌ماند اما جواب این سوال در گرو کیفیت ریمل مورد استفاده  و نحوه تمیز کردن این محصول از روی مژه‌های شما نهفته است. ریمل‌های با کیفیت، اغلب حاوی مواد طبیعی و گیاهی بوده و به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که حجم مناسبی ازمواد را به مژه شما منتقل می‌کنند. وزن مایع درون این نوع از ریمل‌ها بسیار سبک بوده در نتیجه اگر شما مژه‌های نازکی داشته باشید نیز سبب ریزش آن‌ها نمی‌شود.

اگر مژه‌های نازکی دارید و علاقه‌مند به استفاده از ریمل‌های حجیم‌کننده و یا ریمل‌های خرده مژه‌دار هستید به‌صورت روزانه از این محصولات استفاده  نکنید. فراموش نکنید بهتر است فرچه این مدل از ریمل‌ها که غالبا از جنس مویی هستند به صورت زیگزاگی برروی مژه‌ها کشیده شوند. اگر می‌پرسید به صورت زیگزاگی به چه معناست، توضیح آن بسیار ساده است تنها کافی‌است حین کشیدن ریمل از سمت ریشه مژه به سمت نوک مژه‌ها باید دست خود را از راست به چپ و از چپ به راست و به آرامی حرکت دهید. این عمل باعث توزیع میزان کافی از مایع ریمل برروی مژه‌های شما شده و به‌صورت همزمان به‌آن حالت می‌دهد.

ریمل حجیم کننده

چرا ریزش مژه‌های من متوقف نمی‌شود؟

هر انسان به‌طور طبیعی در روز تقریبا از هر پلک پنج مژه را از دست می‌دهد پس دیدن تعدادی مژه برروی گونه‌ها در طول روز کاملا طبیعی است. فراموش نکنید که اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به کشیدن دست برروی مژه و پلک خود علاقه‌مند هستید، می‌توانید این تعداد را به دوبرابر افزایش دهید و چون این تعداد با ریزش طبیعی آن برابر نیست بین مژه‌های شما خالی شده و به خوبی این نقصان قابل مشاهده است.

عامل مهم دیگری که باعث ریزش مژه‌های شما می‌شود باقی ماندن ریمل برروی مژه‌ها در طول شب است. ممکن است مطلبی که در ادامه آن را بیان می‌کنم شما را کمی نگران کند، اما دانستن این مطالب برای هر کسی مهم و حیاتی است. روی مژه تمامی ما انسان‌ها، موجودات بسیار ریزی زندگی می‌کنند که وظیفه تمیزکردن مژه‌ها را برعهده دارند، وقتی شما مژه‌های خود را تمیز نمی‌کنید حجم زیادی از آلودگی خارجی را برروی مژه‌های خود باقی می‌گذارید که پاک‌کردن آن‌ها بیش از توان این موجودات کوچک است، نتیجه این امر ریزش مژه‌ها و یا بسته‌شدن فولیکول مژه خواهد بود که این امر حتی دردناک‌تر از ریزش مژه است و با گل مژه همراه خواهد شد.

چطور مژه‌های خود را به درستی تمیز کنم؟

تا این‌جای مطلب فهمیدیم که ریمل باکیفیت به‌خودی خود باعث ریزش مژه‌ها نمی‌شود و عوامل دیگری در این امر دخیل هستند، یکی از این عوامل پاک‌نکردن مژه‌ها از ریمل و آلودگی بود، اما بسیاری از ما تجربه ریزش مژه حین پاک‌کردن آن را داشته‌ایم، اگر قرار است پاک‌کردن مژه‌ها از ریزش آن جلوگیری کند پس این مژه‌ها که زیر چشم ما و یا دردرون پنبه ریخته است از کجا آمده است؟

نحوه‌‌ی صحیح پاک‌کردن ریمل به‌خصوص ریمل حجم‌دهنده و ضدآب بسیار مهم است، برای پاک‌کردن این مواد باید از مواد پاک‌کننده‌ی آرایش دوفاز که مخصوص چشم طراحی شده‌اند استفاده کنید.
این محصولات از یک فاز مایع و از یک فاز روغنی تشکیل شده است که بخش روغنی آن توانایی حل‌کردن مواد آرایشی در خود را دارد، فاز روغنی برای حل‌کردن این مواد و آلودگی‌ها در خود، نیازمند زمان است، درنتیجه هنگام پاک‌کردن آرایش چشم، در ابتدا پنبه یا پد آرایشی را به‌خوبی به مواد پاک‌کننده آغشته کنید و به مدت پنج تا ده ثانیه برروی پلک‌های بسته خود قرار دهید، اجازه دهید مواد آرایشی به‌خوبی با این فاز روغنی خیس خورده و در آن حل شود، حالا نوبت فاز مایع است که وارد عمل شده و باقی‌مانده‌ی آلودگی را به خود جذب کند، اکنون با حرکت‌دادن آرام پنبه و یا پد آرایشی خود، می‌توانید باقی آثار آرایش را از روی چشم و پلک خود پاک کنید. برای این‌کار می‌توانید از پاک‌کننده های بی‌یلندا استفاده نمایید.

نگارنده: آ. غلامپور