گرمای تابستان و تعریق بدن و موها در این فصل می‌تواند عامل بیماری‌ها و عوارض مختلفی بر روی پوست و مو باشد. در این خصوص بیشترین مضرات متوجه زنان و دختران می‌باشد که معمولا هم موهای بلند و پرپشتی دارند. البته شایان ذکر است که رعایت بهداشت و نظافت موها در تمامی طول سال دارای اهمیت به‌سزایی می‌باشد. موهای آسیب دیده و رنگ شده در هوای گرم تابستان در اثر تابش مستقیم نور آفتاب بسیار ضعیف و شکننده می‌شوند  و در صورت شستشوی روزانه با شامپو دچار خردشدگی می‌شوند. از این رو نیاز است که بین هر بار شستن موها با شامپو یکی دو روز فاصله بیندازید تا موهای شما کمی استراحت کند. جالب است بدانید که شستشوی مو با شامپو چربی مو را از بین می‌برد و به همین دلیل بهتر است قبل از شامپو زدن، موهای خود را با یک نرم‌کننده‌ی مناسب شست‌و‌شو دهید. مطالعه موارد زیر به شما کمک می‌کند که بهداشت و سلامت موهای خود را بیش از پیش رعایت نمایید.


 از شوینده‌ها و روغن‌های مناسب فصل استفاده کنید

موهای شما با قرارگرفتن در معرض تابش نور خورشید به تدریج رنگ خود را از دست می‌دهند، به همین خاطر باید در فصل تابستان از شوینده‌های مناسب این فصل استفاده نمایید. این شوینده‌ها معمولا مقاومت موها را در برابر اشعه‌های مضر آفتاب بالا می‌برند، موها را نرم کرده و ترمیم می‌کنند. هم‌چنین استفاده از ماسک و سرم موی مناسب به شادابی و سلامتی موهای شما کمک می‌کند. در صورتی که موهای رنگ شده دارید از شامپوهای محافظ رنگِ مو و مخصوص موهای خودتان استفاده کنید. برای جلوگیری از ریزش و خشکی موهای خود از روغن‌های مخصوص مو استفاده نمایید.

  موهای خود را همیشه مرتب کنید

به خاطر داشته باشید که هرقدر حجم موهای شما بیشتر باشد به همان مقدار نیاز به مراقبت بیشتری دارد. در صورتی که موهای بلندی دارید حجم موهای خود را کاهش دهید. نوک موها به طور معمول دچار خشکی و موخوره می‌شود، به همین دلیل هر چند وقت یک‌بار نوک موهای خود را کوتاه نمایید یا در اصطلاح بچینید. این‌کار را حداقل دوهفته یک‌بار انجام دهید.

  موهای خود را کامل خشک کنید

همواره بعد از شستشوی موهای خود از خشک‌شدن کامل آن اطمینان حاصل نمایید و هیچ‌وقت با موهای خیس نخوابید. جالب است بدانید یکی از عوامل مهم سردرد در برخی افراد عدم رعایت نظافت مو و پوست سر و نیز جذب سرما توسط موهای خیس می‌باشد. در صورتی که موهای مجعدی دارید و فکر می‌کنید خیس ماندن موهای شما به حالت گرفتن آن کمک می‌کند سخت در اشتباهید. برای این‌کار می‌توانید از روغن‌های  حالت‌دهنده مو و یا کرم‌های مرطوب کننده‌ی موی سر استفاده نمایید.

  در شستشوی موهای خود دقت کنید

نحوه شستشوی موها از مهمترین مواردی است که برخی افراد توجهی به آن ندارند. اگر موهای خود را در یک نوبت و تمیز بشویید بهتر از آن است که دو یا سه بار این کار را انجام دهید. استفاده از شامپوی زیاد و کف فراوان هیچ‌وقت تضمین کننده کیفیت شستشوی موهای شما نمی‌باشد. به یاد داشته باشید که حمام با آب داغ به موهای شما آسیب می‌زند. آب داغ چربی طبیعی پوست و مو را از بین می‌برد و آن‌ را خشک می‌کند. بهترین میزان حرارت برای استحمام، باید بین 35 تا 37 درجه سانتیگراد باشد.

  پوست سر خود را فراموش نکنید

جالب است بدانید بسیاری از افراد وجود پوستِ زیرِ موهای سر خود را فراموش می‌کنند در صورتی که رعایت نظافت و سلامت پوستِ سر، مهم‌ترین عامل در کیفیت موها می‌باشد. پس همیشه سعی کنید ریشه موهای خود را تمیز بشویید و از باقی نماندن مواد شوینده در آن قسمت اطمینان حاصل نمایید مخصوصا پس از خروج از استخر موهای خود را به خوبی شستشو دهید. در عوض ریشه موهای خود را با روغن‌ها و سِرُم‌های مناسب تقویت نمایید. این‌کار به سلامت پوست سر شما نیز کمک فراوانی می‌کند.

  موهای خود را خنک نگهدارید

در فصل‌های گرم سال از شال و روسری‌های نازک و سبک که جریان هوا را به خوبی از خود عبور می‌دهند استفاده نمایید. و اگر در محیط‌های بسته هستید هرچند ساعت یکبار موهای خود را باز کرده و پس از چند دقیقه مجددا ببندید.

نگارنده: ی.شهبازی