این روزها بحث شیوع ویروس کرونا (کووید -19) در کشورهای مختلف باعث نگرانی های زیادی در میان مردم جهان شده و در این خصوص برای کمک به جلوگیری از ابتلا و رعایت نکات ایمنی برای در امان ماندن از این ویروس، توصیه های مختلفی از طرف محققان و پزشکان شده است، که یکی از مهم‌ترینِ آن‌ها شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون یا مواد شوینده مناسب به مراتب در روز به مدت بیشتر از 20 ثانیه می‌باشد و این روند باید تا ریشه‌کن‌کردن خانواده کرونا ویروس ادامه داشته باشد.

در صورتی که به آب و مواد شوینده تا چند ساعت دسترسی نداشته باشید استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند ژل های ضد عفونی کننده دست و الکل های مخصوص ضد عفونی، حتما توصیه می‌شود.

در ابتدا به شناخت ترکیبات ضد عفونی کننده و همچنین راه های مناسب برای ضدعفونی کردن دست ها می‌پردازیم و در ادامه توصیه هایی برای مقابله با آسیب های احتمالی و جلوگیری از ایجاد حساسیت های پوستی و اگزمای حاصل از استفاده طولانی مدت از این مواد خواهیم پرداخت.

در اینجا به معرفی انواع الکل ها و مواد ضد عفونی کننده، و مقایسه آنها می‌پردازیم چرا که تب استفاده‌ی بالای مواد ضدعفونی کننده و به سختی در دسترس بودن آنها باعث ایجاد استفاده از محصولاتی نامناسب شده که گاها منجر به صدمه به سلامتی و حتی مرگ بسیاری از افراد به دلیل بی اطلاع شده است.

انواع الکل هایی که ما باید در زندگی روزمره با آن ها بیشتر آشنا شویم و بیشترین کاربرد را برای ما دارند، ایزوپروپیل الکل C3H8O ، اتانول C2H5OH و متانول CH3OH هستند. ازاتانول (الکل طبی و به عبارتی دیگر الکل سفید) با خلوص 70 درصد به بالا و ایزوپروپیل الکل، بعنوان ضد عفونی کننده در برابر ویروس ها، باکتری ها و آلودگی های مختلف نام برده می‌شود که از طریق حل کردن چربی ها و پروتئین های ویروس ها و باکتری ها آنها را از بین می‌برند. 

  الکل نوع اتانول در صنعت مواد غذایی مورد مصرف خوراکی نیز قرار میگیرد، مثل نوشیدنی های الکلی با درصد های مختلف در کشورهای خارجی و هم چنین در تهیه عطرها و ادکلن های مختلف با درصد های متفاوت استفاده می‌شود، اتانول از راه‌های مختلفی مانند تخمیر بدست می‌آید.

الکل نوع متانول از فعالیت بی‌هوازی گونه‌های زیادی از باکتری‌ها تولید می‌شود. شعله سوختن متانل کاملا بی رنگ است، متانول را الکل چوب هم می نامند و به هیچ عنوان خاصیت ضدعفونی کنندگی در برابر ویروس ها و باکتری ها و بیماری ها و حتی سطوح نخواهد داشت و بیشتر برای مصارف صنعتی به‌عنوان ضدیخ، حلال و سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. بدلیل بی رنگ بودن هر دو نوع الکل اتانول و متانول، جهت جدا سازی و  تشخیص متانول(الکل صنعتی) از اتانول بعنوان ماده ضدعفونی کننده، مواد شیمیایی و بسیار خطرناک به رنگ‌های زرد و اغلب نارنجی به متانول اضافه می‌شود که بسیار برای سلامتی مضر بوده و اثرات مخرب و مرگباری دارد  و در صورت نوشیدن حتی 10 میلی لیتر از متانول، بعد از ورود به دستگاه گوارش ابتدا به فرمالئید و سپس به ترکیب اسیدی کشنده ای به نام اسید فرمیک تبدیل می‌شود و بعد از وارد شدن به گردش خون، آسیب جدی به سیستم عصبی و بینایی وارد کرده و باعث کوری و همچنین با ایجاد نارسایی کلیه باعث پایین آمدن سطح هوشیاری و مرگ می شود. همچنین اگر برای ضد عفونی از آن استفاده شود به راحتی از طریق پوست جذب بدن شده و باعث کوری و نهایتا مرگ می‌شود.

 برای اطمینان از انتخاب محلول ضد عفونی کنده مناسب یا همان اتانول می توان از الکل سنج و راه های خانگی بی خطر که در ذیل ذکر می شود استفاده کرد.

روش های خانگی تشخیص اتانول (الکل سفید) متانول (الکل صنعتی):

  1. امتحان نقطه جوش. اتانول، در دمای 78 درجه سانتی‌گراد جوش می آید و نقطه جوش الکل صنعتی 65 درجه سانتی گراد می باشد.
  2.  می توانید الکل را با جوش شیرین مخلوط کنید که اگر رسوب زرد رنگی تشکیل شد اتانول می باشد و اگر رسوبی تشکیل نشد الکل صنعتی می‌باشد.

راه های زیادی برای تشخصی این دو نوع الکل وجود دارد ولی کم‌خطرترین آنها را ما به شما پیشنهاد دادیم تا در منزل باعث ایجاد خطر نشود.

در بحث ضدعفونی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا و استفاده از مواد ضدعفونی در شرایط خاص می توان از محلول ها و ژل های مخصوص ضدعفونی دست که حاوی الکل طبی (اتانول) 70 درصد به بالا هستند استفاده کرد ولی استفاده از الکل زیر 70 درصد یا متانول نه تنها خاصیت ضد عفونی کنندگی ندارد بلکه بسیار خطرناک بوده و از طریق پوست جذب شده و منجر به کوری و در نهایت مرگ می‌شود.

در این راستا برای انتخاب مواد ضدعفونی کننده موجود در بازار حساسیت بیشتری به خرج داده و از درصد الکل آن اطمینان حاصل کنید تا با مشکل جدی و خطرناکی برای سلامت خود مواجه نشید. همچنین نکته ی دیگری که قابل ذکر و بسیارمهم می باشد. از ترکیب ضدعفونی کننده ها با هم مانند ترکیب سفید کننده ها (وایتکس) با سایر ضدعفونی کنده های دیگر جدا خود داری کنید. بدلیل واکنش های شیمیایی علاوه بر ضد عفونی نکردن و از بین نبردن ویروس و آلودگی می تواند صدمات بسیاری به پوست و از راه تنفس به ریه ها وارد کند. طبق مطالعات انجام شده فقط درصد مشخصی هیپوکلرایت سدیم (محلول سفید کننده)  می‌تواند با خانواده کرونا ویروس مقابله کند و هر ترکیبی نه تنها تاثیرگذار نخواهد بود بلکه ممکن است مضر نیز باشد.

در انتها توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب های پوستی ناشی از شستشوی بیش از حد دست ها با مواد شیمیایی جهت ضدعفونی کردن و همچنین استفاده از الکل، بعد از هر بار شستشوی دست ها و ضد عفونی کردن آنها از کرم های دست مناسب برای پوست های خشک، پوست های کم آب، پوست های آسیب دیده و هم چنین برای پوست های زبر جهت رفع خشکی و زبری به صورت مصرف روزانه استفاده کنید تا بتوانید از آسیب های جدی مواد ضد عفونی کننده برای پوست دست ها واز اگزمای پوستی در آینده پیشگیری کنید.

گردآورنده: پانته‌آ زرگری