با دانستن تعدادی نکته و ترفند، دیگر احتیاجی نیست که حتما یک آرایشگر حرفه‌ای باشید تا آرایش فوق‌العاده و بی‌نقصی داشته‌باشید. استفاده از این نکات شاید چندان سخت نباشد اما به انداز‌ای مهم است که بتواند در داشتن یک آرایش بی‌نقص به شما کمک شایانی کند.

سال‌ها زمان می‌برد تا یک شخص بتواند درک درستی از فرم صورت، رنگ مناسب برای پوست و میزان لازم برای استفاده از لوازم آرایش برای خلق آرایشی طبیعی و زیبا را داشته‌باشد. برای داشتن آرایشی مناسب لازم نیست ساعت‌ها وقت بگذارید بلکه با یک بار دانستن، می‌توانید با مقدار کمی از آرایش هم ویژگی‌های خوب صورت‌تان را نمایان‌تر کنید و آن‌هایی که برای‌‌تان مطلوب نیستند را پنهان‌کنید.

در ادامه مطلب می‌توانید با توصیه‌ها و ترفندهای آرایشی و بهداشتی که همیشه دوست‌داشتید بیاموزید آشنا شوید:

1- از قاشق پلاستیکی استفاده کنید.

از قاشق پلاستیکی برای ریمل‌زدن بر روی مژه‌های پایینی بدون آن‌که زیر چشمتان لک شود، استفاده نمایید. این کار حتی به شما کمک می‌کند که لایه‌های بیشتری از ریمل را استفاده‌کنید و یا اینکه بعد از استفاده سایه و ریمل، آرایش زیر چشم‌تان به هم‌نریزد.                       

2- استفاده از رژگونه مناسب با توجه به فرم صورت

ابتدا باید فرم صورت‌تان را مشخص کنید تا رژگونه را در جایی از صورت استفاده‌نمایید که مناسب‌تر باشد. رژگونه علاوه بر آن‌که به صورت‌تان رنگ می‌دهد، صورت‌تان را فرم‌دهی می‌کند و استخوان گونه‌تان را نیز برجسته می‌کند. روشی که رژگونه‌تان را استفاده می‌کنید، ویژگی‌های خوب صورت‌تان را نمایان می‌کند و قسمت‌های خیلی برجسته را ملایم‌تر می‌کند.

3- استفاده از نوار چسب برای کشیدن خط چشم

این کمک آرایشی غیرمرسوم، می‌تواند راهنمای خوبی برای زمان کشیدن خط چشم و سایه باشد. خصوصا زمانی‌که می‌خواهید یک ظاهر جسورانه مانند خط چشم گربه‌ای داشته‌باشید. هم‌چنین به شما کمک می‌کند که آرایش قرینه و بدون ایراد داشته‌باشید.

4- پنهان‌کردن تیرگی زیر چشم

اغلب ما عادت‌داریم که یک لایه از کانسیلر را زیر چشم بکشیم. اما برای آنکه ایرادات را پنهان‌کنیم، بهتر است که خط گودی زیر چشم را هایلایت کنیم و بعد از یک کانسیلر تیره‌تر برای قسمت پف‌دار چشم استفاده‌کنیم. 

5- هایلایت‌کردن چشم

جایگذاری هایلایتر برای زمانی‌که می‌خواهید آرایش طبیعی داشته‌باشید بسیار مهم است. رنگ های روشن‌تر (سفید، کرم ، صدفی) باید در قسمت داخلی و مرکزی چشم و بر روی استخوان ابرو استفاده‌شوند. ابتدا رنگ‌های روشن‌تر را استفاده نمایید و بعد رنگ‌های تیره‌تر را. فقط مطمئن شوید که به خوبی محو می‌شوند.

6- آماده و زیباسازی لب‌ها

از یک مسواک کوچک برای لایه‌برداری لب‌هایتان استفاده کنید و از پوسته پوسته های آن‌ها خلاص شوید. برای انجام این کار شما باید یک اسکراب لب خانگی با شکر، عسل و روغن نارگیل درست‌کنید. یا با راهی راحت‌تر ولی با تاثیر گذاری کمتر لبانتان را با بالم لب یا وازلین قبل از اسکراب توسط شکر بپوشانید.

7- چشم‌هایتان را بزرگتر کنید

اگر مداد چشم رنگ Nude ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنم برای انجام این ترفند یک عدد تهیه فرمایید. به جای آنکه پلک پایین چشمتان را با مداد مشکی بکشید، از مداد Nude استفاده نمایید که چشم هایتان بزرگ‌تر به نظربرسد. اگر به عکس‌های زیر دقت کنید، می‌توانید تفاوت آن ها را درک کنید. اگر پوست خیلی روشنی دارید، از مداد سفید نیز می‌توانید استفاده کنید.

8- پرکردن مژه‌ها با خط چشم (بُنِ مژه)

بُنِ مژه چیست؟ راهی است که مداد چشمتان را بسیار دقیق بین مژه‌هایتان بکشید. این ترفند راه بسیار خوبی است که به نظر می‌رسد هیچ آرایشی ندارید اما در عین حال رنگ و جلوه به چشمتان می‌دهد و پایه مژه‌هایتان ضخیم به نظر می‌رسد.

9- اشتباهات در استفاده از ریمل

اشتباه در ریمل علاوه بر اینکه دردسرساز است می تواند بسیار وقت‌گیر نیز باشد. در اینجا می‌‌توانید چند مورد از راه‌هایی که بدون روبه‌رو شدن با مشکل می‌توانید ریمل بزنید را مشاهده می‌کنید.

  • بعد از آنکه مژه‌هایتان را فرکردید، با یک براش کوچک لایه بسیار نازکی از پودر را قبل از ریمل‌زدن برداشته و بر روی بالا و پایین پلک بکشید. پس شما با این روش یک پایه درست‌کرده‌اید.
  • 2 لایه ریمل بزنید اما 2 تا 3 دقیقه بین هر بار استفاده فاصله بدهید تا مژه‌ها به یکدیگر نچسبند.
  • زمانی‌که ریمل می‌زنید، نباید که براش ریمل را از بالا به پایین بکشید بلکه باید با حرکات زیگ‌زاگ (راست و چپ حرکت‌دادن ریز) ریمل را استفاده کنید تا تمام مژه‌هایتان را بپوشاند. 

10- فرمژه خود را گرم‌کنید.

سشوار را به مدت 3تا 5 ثانیه در مقابل فرمژه قراردهید تا به مژه شما حالتی دهد که تا شب باقی‌بماند. اما توجه کنید که این کار را تکرار نکنید و دقت ‌کنید که زیاد گرم نشود چون موجب آسیب به مژه‌ها می‌شود. 

11- انتخاب بهترین رنگ

اگر در انتخاب رنگ اشتباه کنید ، حتی در صورت استفاده درست هم می‌تواند آرایش‌تان وحشتناک به نظر برسد. همه ما از این می‌ترسیم که کرم پودرمان ما را شبیه روح و یا بدتر از آن شبیه پوست پرتقال کند. از آن‌جایی که گردن‌تان به اندازه صورت‌تان در معرض نور آفتاب قرار نمی‌گیرد، بهتر است رنگ کرم پودرتان را با پوست گردن‌تان امتحان کنید تا بهترین رنگ مناسب پوست‌تان را انتخاب نمایید.

12- ترفند استفاده از کارت ویزیت

در حین استفاده از ریمل، کارت‌تان را بر روی پلک بالای خود قرار دهید. با این ترفند می‌توانید به‌راحتی و بدون ترس از لک‌شدن پلک‌تان و خراب‌شدن سایه‌تان ریمل‌بزنید.

13- تکنیک مداد صورتی

یک مداد مات صورتی روشن زیر قسمت پایینی ابروی خود بکشید (بر روی استخوان ابرو) و سپس آن را محوکنید. محوِ محو! در حدی که قابل تشخیص نباشد.

14- نگهدارنده خط چشم

خط چشم باید چک شود چون همیشه احتمال پخش شدن آن وجود دارد، خصوصا در فصل تابستان. به همین دلیل اگر خط چشم یا مداد ضدآب ندارید، می‌توانید برای نگاه داشتن مدادتان مقداری پودر تثبیت کننده و یا پنکک پایین خط چشمتان بکشید تا از ریختن و پخش شدن آن جلوگیری کند.

15- خلاف جهت کشیدن کرم پودر

با اینکه هنگام شستوی صورت و یا استفاده از مرطوب کننده به منظور جلوگیری از شل شدن پوست، دستتان را ممکن است برخلاف جهت رویش مو بکشید، اما در استفاده از کرم پودر بر عکس است. همه ما مقداری مو، بر روی صورت‌مان داریم که اغلب رو به پایین رشد می کنند. اگر براش کرم پودرتان را بر خلاف رویش مو استفاده نمایید، مانند پرز هلو روی پوستتان می شود و موها را بیشتر نمایان می کند.

16- هماهنگی ابرو و فرم صورت

اکثر خانم ها اهمیت ابروها را نادیده می گیرند  و به تاثیر آن بر روی صورت توجه نمی‌کنند. نمی‌توان هیچوقت یک مدل از ابرو را ابروی مناسب و خوب برای همه دانست، بلکه باید توجه کرد که انتخاب ابرو به فرم صورتتان نیز بستگی دارد. دقیقا مانند فرم دادن به صورت توسط کانتورینگ، مدل ابروها و ضخامت  آن‌ها نیز می تواند فرم صورتتان را بهتر کند. 

17- لیفت چشم‌ها

این راه حل سریع و آسان می تواند یک لیفت کننده سریع برای چشمانتان باشد. یک کمان به وسیله هایلاتر بالای ابروهایتان بکشید و با انگشتتان محو کنید. این کار باعث می شود که کمان ابروهایتان بالاتر برود و چشمانتان لیفت شود.

18-راز بدون نقص بودن

بجای استفاده از مقدار زیادی کانسیلر برای پوشاندن ایراد های صورتتان ،مقداری از کانسیلر را با براش خط چشم(یا یک براش باریک و بلند) برای داشتن کنترل بیشتر بردارید و بر روی لک و یا جوش بگذارید. فراموش نکنید که با انگشتانتان محوکنید.

19- رژلب‌تان را ماندگار کنید

اگر رژلب مات در دسترستان نبود، بعد از آنکه رژلبتان را زدید، یک دستمال کاغذی بر روی لب‌هایتان قراردهید و مقداری پودر را بر روی آن استفاده نمایید. با این ترفند یک ظاهر مات با ماندگاری بالاتر به رژ لبتان می‌دهید.

20- رژلب با تاثیر 3 بعدی

این کار بسیار ساده و خیره کننده‌است. با استفاده از انگشتانتان، مقداری از رژگونه و یا سایه‌ای که رنگ یخی دارد را در مرکز لب پایین و بالا استفاده‌کنید. با این کار اثر 3 بعدی بر لب‌هایتان می گذارید و بازی آخر را انجام دهید. 

متن گرفته شده از سایت:

 www.listotic.com

تهیه و ترجمه: نازنین شاهین مرادی