بدون کلاژن پیر می‌شوید

کلاژن پروتئینی است که همانند چسب طبیعی در بدن وجود داشته و در تمامی قسمت‌های بدن ازجمله پوست، بافت همبند، استخوان و غضروف‌ها وجود دارد. این ماده در اتصالات بدن بسیار مهم بوده و به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود اما با بالا رفتن سن، سرعت و کیفیتِ میزان تولید آن در بدن کاهش می‌یابد.

مکمل‌های خوراکی کلاژن

مکمل‌های حاوی کلاژن در بدن ذخیره نمی‌شوند و به صورت مستقیم جایگزین کلاژن تولید بدن نمی‌شود، بلکه این مواد در بدن تبدیل به اسید آمینه شده و بدن را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند.

اما متاسفانه تاثیر مکمل‌های خوراکی کلاژن در کمک به تولید کلاژن در لایه درم پوست به اثبات نرسیده است. برای جبران این کمبود و تحریک پوست به تولید کلاژن باید به سراغ مواد بهداشتی حاوی نوروپپتیدها رفت که با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست در تولید کلاژن به آن‌ها کمک می‌کند.

برخلاف پوست، مکمل‌های خوراکی کلاژن برای مو بسیار مفید بوده و با تولید پروتئین‎‌های سازنده‌ی مو به حفظ آن‌ها کمک کرده و سرعت سفیدشدن تارهای مو را کاهش می‌دهد.

مواد غذایی مفید

ماهی

اسیدهای چرب امگا ۳ به تولید کلاژن در بدن کمک زیادی می‌کند، فراموش نکنید این اسید چرب تنها در ماهی پیدا نشده و می‌توانید آن را از طریق دانه‌های گیاهی مثل بادام هندی نیز کسب کنید. این اسید چرب بهترین کمک‌رسان پوست بوده و از شل‌شدن آن جلوگیری می‌کند.

سبزیجات پهن برگ

سبزیجات پهن‌برگی که رنگ سبز تیره‌ای دارند به تولید کلاژن در پوست کمک شایانی خواهند کرد از جمله این سبزیجات می‌توان کلم براکلی، اسفناج و... اشاره کرد. فراموش نکنید این سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدانی به نام لوتئین نیز هستند که سبب تقویت انعطاف‌پذیری پوست می‌شود در نتیجه این امر پوست دیرتر چروک می‌شود.

سویا

سویا تولید کلاژن را افزایش داده و با دارا بودن آنزیم‌های محرک پوست پروسه پیری را کند می‌کند.

 سفیده تخم مرغ

همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفته شد کلاژن نوعی پروتئین است و در نتیجه پروتئین موجود در این ماده غذایی همانند یک تکیه‌گاه و حامی، پروتئین‌های کلاژن را حمایت می‌کند.

سیر

سیر سرشار از گوگرد بوده که یکی از مواد ضروری بدن است هچنین ترکیبات این خوراکی ارزشمند به بازسازی پروتئین‌های آسیب دبده کلاژن کمک می‌کند.

مرکبات

کلاژن به تنهایی برای پوست کافی نیست و اگر ترکیب این ماده با ویتامین C استفاده نشود و درصورت عدم وجود سطح کافی ویتامین C در بدن، کلاژن به میزان کافی در بدن تولید نمی‌شود. همانطور که می‌دانید مرکبات حاوی میزان قابل توجهی ویتامین C هستند.

شکلات تلخ

شکلات تلخ و مواد غنی شده با کاکائو با افزایش جریان خون از پوست در برابر اشعه UV خورشید محافظت کرده در نتیجه از آسیب‌رسیدن به پروتئین‌های کلاژن جلوگیری می‌کند.

فراموش نکنید تمامی موارد بالا درکنار مصرف مداوم مایعات و همچنین استفاده همیشگی از آبرسان‌ها و رطوبت‌رسان‌ها پروسه پیری پوست شما را به تعویق می‌اندازد.

نگارنده: آ. غلامپور