همیشه توصیه‌هایی برای بهداشت و شستشوی دست‌ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ماسک‌ها شده و کمتر به پوشاک و بهداشت آن در زمان کرونا پرداخته شده است. همیشه ابهامات و سوالاتی در این رابطه بوده که در اینجا به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

آیا ویروس کرونا روی لباس زنده می ماند؟

به نقل از ایسنا، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران راهنمایی را منتشر کرد که در آن توضیح می‌دهد ویروس کرونا روی سطوح مانند پارچه‌هایی که با فرد آلوده در تماس بوده‌اند می‌تواند بماند و از آن منتقل شود. محققان بر این باور هستند ویروس کرونا بین 9 تا 72 ساعت روی سطوح باقی می‌ماند و این ماندگاری در فضای سرد و نمناک  بیشتر خواهد شد، در این راستا از پوشیدن لباس‌های مرطوب پرهیز کنید.

آیا شستشوی روزانه لباس ها لازم است؟

بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده در صورتی‌که با شخصی که علائم کرونا یا شبیه آن را دارد برخورد داشته‌اید و یا به محل‌های پرخطر و شلوغ از جمله بیمارستان‌ها, ادارات و شهرهای پرخطر رفته‌اید، توصیه می‌شود هنگام واردشدن به منزل ابتدا دست‌های خود را بشویید، سپس لباس‌ها را درآورده و جایی دور از سایر لباس‌ها و خارج از کمد بگذارید و بهتر است آن‌ها را درون کیسه‌ای گذاشته و دوباره دست‌های خود را بشویید و سپس با استفاده از دستکش لباس‌ها را درون ماشین لباسشویی انداخته و با مواد شوینده و آبِ گرم آن‌ها را بشویید و برای خشک‌کردن روی شوفاژ یا در مقابل نور آفتاب قراردهید. لباس‌های مانند کاپشن‌های پَر و آنهایی که با شستشوی معمولی آسیب می‌بینند را می‌توان به خشکشویی‌ها تحویل داد.

در صورت نرفتن به مکان‌های پرخطر و رفت‌و‌آمدهای معمول نیازی به شستشوی روزانه لباس‌ها نیست و همچنین اسپری‌کردن مواد ضدعفونی و الکل روی لباس‌ها توصیه نمی‌شود. لباس‌ها را بعد از در‌آوردن دور از لباس‌های تمیز آویزان کنید و داخل کمد و در کنار لباس‌های دیگر قرار ندهید.

توصیه هایی برای خرید در زمان شیوع کرونا

طبق مطالعات چینی‌ها، درباره میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی لباس و پارچه، ماندگاری ویروس روی لباس و پارچه طولانی نیست و بیشتر روی سطوح صاف مانند پیشخوان مغازه‌ها ماندگاری دارد. با توجه به این‌که حدود 80 درصد موارد مبتلا شده به کرونا ویروس علائمی نداشته‌اند و با علائم خفیف ویروس را پشت سر گذاشته‌اند بهتر است که در زمان شیوع این  ویروس غیر از موارد ضروری خانه‌های خود را ترک نکنیم و در خانه بمانیم. به همین دلیل می‌بایست شیوه‌ی خرید و فروش را تغییر داده و بازارهای محلی و منطقه‌ای تعطیل کرده و به سمت بازارهای مجازی  و آنلاین برای خرید کالاها برویم.

استفاده از سایت‌های خرید اینترنتی و دیجیتالی ایمن‌ترین راه برای تامین نیازهایی است که در بیشترِ موارد برای آن‌ها از خانه بیرون می‌رویم.  نیازهایی از قبیل پوشاک، کیف‌وکفش و لوازم آرایشی و بهداشتی و حتی خرید لوازم منزل و اقلام سوپر مارکتی خود را می‌توانید از طریق بازارهای مجازی تهیه کنید و این مراکز با ارسال بهداشتی سفارشات و عدم حضور فیزیکی در فروشگاه‌ها می‌توانند شیوع کرونا ویروس را به حداقل رسانده و ایمنی شما را نیز حفظ کنند.

در مورد پوشاک، خرید اینترنتی و استفاه از بازارهای دیجیتال می تواند نگرانی پرو پوشاک جهت سایزگیری توسط افراد آلوده به ویروس را به صفر برساند و می‌توانید کالای مورد نظر خود را بدون هیچ نگرانی از تماس افراد آلوده به کرونا ویروس و پوشیدن توسط آن‌ها تهیه کنید.

گفتنی است وجود نماد اعتماد الکترونیکی و نیز تلفن و آدرس مشخص بر روی سایت، از شروظ لازم برای خرید اینترنتی می‌باشد تا در هنگام بروز مشکلات مختلف خریداران بتوانند موضوع را فروشگاه در میان بگذارند.

صدالبته خرید و فروش آنلاین کالا و خدمات روزبه‌روز در حال گشترش و پیشرفت می‌باشد و مشاغل مختلف برای بقا در بازار و ارایه‌ی خدمات مطلوب به خریداران مجبور به راه‌اندازی سرویس‌های خرید و پرداخت و تحویل آنلاین می‌باشند.

گردآورنده: پانته‌آ زرگری