پیشرفت در صنعت مد و لباس تنوع بالا را به دنبال داشته است. به همین دلیل خانم‌ها هنگام انتخاب لباس مجلسی می‌توانند به فاکتورهای مختلفی از جمله سلیقه شخصی، تناسب لباس با اندام  و مد روز توجه داشته باشند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید برای انتخاب انواع لباس و به‌خصوص لباس‌های مجلسی به آن توجه داشته باشید، تناسب لباس با اندام شماست. در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی دراین‌باره ارائه دهیم.

اندام خانم‌ها به چند گروه تقسیم می‌شوند

به‌طورکلی بیشتر خانم‌ها از نظر شکل اندامی در یکی از ۴ گروه زیر قرار می‌گیرند.

 • اندام مربع شکل: افرادی هستند که بدن آن‌ها بدون برجستگی است و از بالا تا پایین صاف هستند.
 • اندام سیبی شکل: افرادی هستند که در قسمت میانی، بدن آن‌ها چاق است.
 • اندام گلابی شکل: افرادی هستند که قسمت پایین‌تنه آن‌ها چاق‌تر است.
 • اندام ساعت شنی: افرادی هستند که کمر آن‌ها باریک است و در قسمت بالاتنه و پایین‌تنه برجستگی دارند.

چگونگی شناختن فرم بدن برای خرید لباس مجلسی زنانه

برای اینکه بتوانید یک انتخاب مناسب از بین لباس‌های مجلسی زنانه داشته باشید لازم است که حتماً استایل و فرم اندام‌هایتان را بشناسید. با توجه به نکاتی که در ادامه بیان کرده‌ایم می‌توانید تشخیص دهید که فرم اندام‌های شما در کدام‌یک از چهار گروه قبل قرار می‌گیرد.

 • در مقابل یک آینه تخت بایستید و اندام خود را در آینه نگاه کنید. دقت کنید که بین قسمت‌های شکم، ران و سینه خود کدام‌یک بزرگ‌تر است.
 • در مرحله دوم به قسمت میانی بدنتان که شکم‌ها و پهلوهایتان است توجه کنید  و مقایسه قسمت قبل را بین آن‌ها انجام دهید.
 • حتماً پهن‌ترین و باریک‌ترین قسمت بین سینه، شکم و باسن خود را با یک متر اندازه‌گیری کنید.
 • اکنون با توجه به اندازه‌هایی که دارید، می‌توانید بفهمید که فرم بدن شما به کدام شکل است.

انتخاب لباس مجلسی زنانه با توجه به فرم بدن

هنگام انتخاب حتماً باید به این نکته توجه کنید که لباس باید بین قسمت بالاتنه و پایین‌تنه شما تناسب لازم را ایجاد کند. به این معنی که اگر شما لباسی را انتخاب کردید که در قسمت بالاتنه جذب است، پس در قسمت پایین‌تنه نیز باید جذب باشد. این تناسب برای افرادی که دارای اندامی‌ با ساعت شنی هستند بسیار مناسب است.

لباس‌های مناسب برای اندام گلابی

اگر شما جزو افرادی هستید که اندام گلابی‌شکل دارند، بهتر است لباس مجلسی زنانه‌ای را انتخاب ‌کنید که در قسمت بالاتنه تنگ و جذب باشد و در قسمت پایین‌تنه مقداری گشاد شود.

افرادی که دارای اندامی ‌با فرم گلابی باید لباسی را انتخاب کنند که بیشترین توجه را به سمت بالاتنه جلب کند. بهتر است که این افراد از لباس مجلسی استفاده کنند که در قسمت بالا تنه آن طرح‌های شلوغ استفاده‌شده است و در قسمت پایین‌تنه نیز دارای دامن‌های پف‌دار است.

لباس مناسب برای اندام سیب شکل

اگر دارای اندام ‌سیبی‌شکل هستید باید حتماً به این نکته توجه کنید که لباس مجلسی که انتخاب می‌کنید، باید کمر و شکم شما را باریک نشان دهد. بهترین انتخاب برای این افراد لباس‌هایی است که از زیر سینه تنگ می‌شوند.

لباس مناسب برای اندام‌های مربعی

افرادی که دارای اندامی ‌با فرم مربع هستند بهتر است که لباسی را انتخاب کنند که کمر آن‌ها را باریک نشان دهد. این افراد باید از لباس‌هایی استفاده کنند که در قسمت بالاتنه و پایین‌تنه یک شکل باشد. یعنی اگر بالاتنه آن‌ها جذب است، پایین‌تنه نیز چسبان باشد. یا درصورتی‌که بالاتنه آزاد دارد، دارای پایین‌تنه پف‌دار یا گشاد باشد.

نکاتی که قبل از خرید لباس مجلسی زنانه باید به آن توجه شود

قبل از اینکه شما برای خرید لباس مجلسی اقدام کنید کافی است که به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • به فرم صورت خود برای انتخاب لباس مجلسی توجه کنید. فرم صورت نیز مانند فرم بدن در استایل شما تأثیر بسیار مهمی‌ دارد.
 • تناسب بین رنگ پوست و مو: شما برای انتخاب لباس مجلسی زنانه حتماً باید بین رنگ مو و پوستتان و لباس انتخابی هماهنگی ایجاد کنید.
 • در انتخاب لباس مجلسی زنانه به مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید توجه داشته باشید. به‌عنوان‌مثال لباس‌های باز یا کوتاه برای مهمانی‌های رسمی انتخاب مناسبی نیستند. همچنین لباس‌های خیلی رسمی برای دورهمی‌های دوستانه به کار نمی‌روند.

در قسمت زیر در مورد انواع لباس‌های مجلسی زنانه اطلاعاتی داده خواهد شد.

شومیز مجلسی زنانه

بعدازاینکه شما اطلاعات کافی را در مورد فرم بدنتان و لباس متناسب با آن را تشخیص دادید می‌توانید یک شومیز مجلسی زنانه را که از لباس‌های مجلسی رسمی و پرطرفدار است را انتخاب کنید. شومیز‌ها در انواع حریر، ساتن و گیپور دوخته می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به فرم بدنتان یک شومیز زیبا را انتخاب کنید.

تونیک مجلسی

به‌طورکلی شما می‌توانید تونیک‌ها در مهمانی‌های رسمی ‌و یا غیررسمی ‌و با توجه به اندام خود انتخاب کنید. تونیک‌ها معمولاً برای خانم‌های لاغراندام انتخاب مناسبی به شمار می‌روند. البته مدل‌های گشادتر برای خانم‌هایی که اندام توپر دارند، مناسب‌تر هستند.

دامن کوتاه و تاپ مجلسی

یکی از انتخاب‌های موردعلاقه دخترخانم‌های جوان برای لباس مجلسی استفاده از دامن کوتاه و تاپ مجلسی است که استایلی بسیار شیک و جوان‌پسند به شمار می‌رود. خانم‌ها نیز می‌توانند از این استایل استفاده کنند. اما بهتر است دامن‌های خیلی کوتاه را انتخاب نکنند. همچنین توصیه می‌شود روی تاپ مجلسی خود یک کت یا روپوش مناسب بپوشند.

لباس مزونی

یکی از بهترین و مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای لباس مجلسی زنانه، خرید یک لباس مزونی است. خانم‌ها می‌توانند این نوع لباس را با توجه به هیکل و فرم بدن خود خریداری کنند. لباس‌های مزونی در انواع مدل‌ها ارائه می‌شود.

 • پیراهن‌های کوتاه
 • پیراهن‌های بلند
 • پیراهن‌هایی با طرح‌های ساده
 • لباس‌های کارشده
 • مانتوهای مجلسی
 • انواع لباس شب

درصورتی‌که قصد دارید در مهمانی مهمی مانند جشن عروسی یکی از نزدیکان خود شرکت کنید، بهتر است به سراغ لباس‌های مزونی بروید.

در این مقاله راهنمایی کلی در مورد انتخاب بهترین لباس مجلسی ارائه دادیم. به یاد داشته باشید که انتخاب لباس مناسب تماماً بر عهده شماست. خرید اینترنتی ساده‌ترین راهی است که به شما در انتخاب لباس مناسب کمک می‌کند. تیمچه مارکت ارائه‌دهنده انواع مختلف لباس مجلسی زنانه، اکسسوری و کلیه موارد موردنیاز یک خانم برای شرکت در یک مهمانی است.

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای تیمچه مارکت