حتما در ویدئوهای آرایشی جدید و یا در بین اینفلوئنسرها و درفضای مجازی نام بی‌بی‌کرم‌ها را شنیده‌اید. بیوتی بالم‌ها با نام تجاری بی‌بی‌کرم تنها در دسته محصولات آرایشی جای نمی‌گیرند بلکه این محصولات دارای خواص بهداشتی (مراقبت از پوست) و تا حدودی درمانی نیز هستند. درواقع می‌توان این محصولات را در دسته محصولات پیشگیری از چروک و لک نیز جای داد.
از بی‌بی کرم بجای کرم پودر و ضد آفتاب می‌توان استفاده کرد؟ این سوالیست که ذهن بیشتر افراد را به خود جلب کرده است، در ادامه این متن به پاسخ این سوال خواهید رسید.

بی بی کرم‌ها از چه زمانی وارد دنیای آرایشی شدند؟
اولین بار در سال ۱۹۶۰ ، بی‌بی کرم‌ها توسط یک پزشک آلمانی برای درمان و بهبود وضعیت پوست افرادی ساخته شد که پوست خود را لیزر کرده بودند.

پس از ۲۰ سال بی‌بی کرم‌ها با ورود به دنیای نمایش و تلویزیون کره جنوبی جای خود را در بین مردم باز کردند، با شروع تبلیغات برروی این محصولات آن‌ها وارد دنیای آرایشی در سراسر آمریکا و سایر قاره‌ها شده و با توجه به فواید آن در بین مردم و مصرف کنندگان جایگاه ویژه‌ای برای خود پیدا کرد.

بی‌بی کرم برای چه کسانی مناسب است؟

بی‌بی کرم‌ها با خواص آبرسانی و بهداشتی خود کمی از دنیای آرایشی فاصله خواهند گرفت، این محصولات که در خود خواص درمانی را جای داده‌اند به شما امکان استفاده روزانه و در زمان طولانی را بدون ترس از آسیب دیدن پوست خواهد داد. با توجه به اینکه این محصولات رنگی هستند و یک پوشش بسیار سبک به پوست می‌دهند انتخاب خوبی برای افرادی‌است که بیشتر از پوشش و ماندگاری کرم پودر به‌دنبال فواید محصولات هستند. اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به‌دنبال پوشش بالا بوده و یا می‌خواهید جای جوش و زخم خود را بپوشانید، بی‌بی کرم انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.

فراموش نکنید که اغلب کرم‌پودرها دارای میزان قابل توجهی SPF هستند که همین امر امکان استفاده از آن‌ها را به‌عنوان ضدآفتاب فراهم کرده است، اما نباید فراموش کنید که اگر از این محصول در قالب ضد آفتاب استفاده می‌کنید باید همانند ضد آفتاب هر ۲ الی ۳ ساعت یکبار آن را تمدید کنید.

بی‌بی کرم خود را چطور انتخاب کنم؟
بی‌بی کرم‌ها همزمان مانند آبرسان‌ها، پوست شما را آبرسانی می‌کند و درعین حال همانند یک کرم پودر عمل می‌کند پس نکاتی که در انتخاب این محصولات رعایت می‌کنید در انتخاب بی‌بی کرم نیز باید رعایت شود. موارد زیر در این راه به شما کمک خواهد کرد.

بی بی کرم

۱- نوع پوست

بی‌بی کرمِ شما باید مناسب نوع پوست‌تان باشد. مثلا اگر پوستی چرب و مختلط دارید که مستعد جوش و تولید چربی است، باید محصولی را انتخاب کنید که فاقد چربی بوده و قدرت مات‌کنندگی دارد.

پوست‌هایی که لک آفتاب و یا ناهماهنگی رنگی پوست دارند باید به دنبال بی‌بی کرم‌های روشن کننده و تنظیم‌کننده رنگ پوست بگردند و در نهایت اگر پوست شما در اصطلاح بالغ شده و در حال شل‌شدن و از دست دادن خواصیت ارتجاعی خود است، بهتر است از بی‌بی کرم‌هایی که خاصیت آبرسانی بالا دارند استفاده کنید.

۲- رنگ مناسب

 بی‌بی کرم‌ها با توجه به میزان پوشش و با توجه به کارایی آن در رنگ‌بندی محدودتری نسبت به کرم‌پودرها تولید می‌شوند. در هنگام انتخاب رنگ کافی‌است رنگی که به پوست شما نزدیکتر است را انتخاب کنید. اگر در بخشی از پوست خود لک تیره‌ای دارید ابتدا این بخش را با مقداری از این محصول پوشش دهید و سپس کل صورت را حتی قسمت مورد نظر را دوباره پوشش دهید. با اینکه میزان پوشش بخش اول بیشتر خواهد شد در نتیجه رنگ این ناحیه با سایر نقاط صورت شما یکسان خواهد شد.

۳- SPF

SPF موجود در بی‌بی کرم‌ها اغلب عددی بین ۱۵ تا ۳۰ است که با توجه به نوع پوست این عدد متغیر است. غالبا هرچه عدد SPF بالاتر می‎‌رود این محصول برای پوست خشک و حساس مناسب‌تر است. فراموش نکنید فرقی نمی‌کند SPF کرم شما ۱۵ باشد یا ۵۰ ، بهتر است هر دوساعت یک‌بار آن را تمدید کنید.

با توجه به تمام موارد ذکر شده بی‌بی کرم‌ها جایگزین بسیار خوبی برای استفاده روزانه از کرم‌پودرها هستند و با توجه به کارکرد آن‌ها می‌توانند به  صورت هم‌زمان بجای کرم پودر و ضد آفتاب استفاده شوند اما فراموش نکنید که بی‌بی کرم‌ها میزارن پوشانندگی کرم‌پودر را نخواهند داشت.

 گردآورنده: آ.غلامپور