چند گیاه بامبو در بسیاری از نقاط جهان یه گیاهی که خوش یمنی و شانس می‌آورد معروف است، اما جالب است بدانید که این گیاه خاصیت درمانی فراوانی نیز دارد. بامبو در جنگل‌های مرطوب رشد کرده و هم خانواده‌ی گیاهانی مانند گندم و جو است، در واقع بامبو یک درخت نیست بلکه نوعی علف(grass) محسوب می شود که در طول شبانه‌روز تا ۱۵ سانتی متر می‌تواند رشد کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بامبو آن است که قابل تجزیه در محیط زیست بوده و به عنوان یک لیف سلولزی، توسط میکروارگانیزم‌های خاک و نورآفتاب تجزیه می‌شود. بامبو یک گیاه پرآب است که قابلیت آنتی‌اکسیدان دارد و همچنین فعالیت ضدتوموری انجام می‌دهد. ساقه‌ی گیاه بامبو نوعی ماده از خود ترشح می‌کند که به آن اشک بامبو می‌گویند، این ماده از جنس سیلیس بوده و نقشی اساسی در نگهداری از بافت پوست بازی می کند.با بالارفتن سن، تولید این ماده در بدن کاهش می‌یابد که همین امر تاثیر زیادی در ایجاد چین و چروک ایفا می کند، یکی از راه‌های جلوگیری از این اتفاق مداوم مرطوب نگه‌داشتن پوست است.

بامبو یک آنتی‌اکسیدان طبیعی می‌باشد که در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی جهت آبرسانی و حفظ رطوبت به‌ویژه در محصولات مرتبط با پوست‌های خشک و دِهیدراته استفاده می‌شود.

امروزه در اکثر برنزرها و محصولات پودری صورت نیز از عصاره‌ی بامبو استفاده می‌شود. از آنجایی که آفتاب‌گرفتن و سولاریوم آسیب‌های زیادی بر پوست وارد کرده و باعث بالارفتن احتمال ایجاد سرطان پوست و آسیب های ناشی از اشعه‌ی فرابنفش خورشید برروی پوست می‌شود، امروزه اکثر خانم‌ها ترجیح می دهند که از برنزرها و پودرهای برنزه کننده دارای عصاره بامبو استفاده کنند.

در حال حاضر بسیاری از برند‌های آرایشی و بهداشتی تلاش می‌کنند تا در محصولات آرایشی و پوستی خود از عصاره‌ی بامبو استفاده کنند، چرا که تاثیری که برنزرها بر روی ملانین پوست می‌گذارند در بلند مدت ممکن است که باعث ایجاد چین و چروک و کم آب شدن پوست شوند، بنابراین محصولات برنزه کننده‌ای که دارای عصاره‌ی بامبو هستند فاقد این ویژگی منفی بوده و با خاصیت آنتی اکسیدانیِ خود، پوست را رطوبت رسانی و نرم می‌کنند.

علاوه بر این ویژگی‌ها، گیاه بامبو حاوی انواع املاح معدنی و ویتامین ها (B1 , B2) پلی ساکارید ها و انواع پروتئین ها بوده که علاوه بر خاصیت درمانی برای پوست، در محصولات مو هم قابل استفاده بوده و خاصیت درمانی دارد.

نگارنده: س.سیامکی