طی چند سال اخیر تتو کردن به یک مُدِ جدید در میان جوانان تبدیل شده است. تتو کردن ممکن است برای ایجاد یک طرحِ خاص روی بدن یا به منظور برطرف کردن نواقص صورت و زیباتر کردن چهره انجام شود، مثل تتو ابرو، خط چشم یا خط لب که این روزها بسیار محبوب شده است. تتو یک طرح دائمی روی پوست ایجاد می‌کند و پاک کردن آن امری بسیار دشوار است. به همین دلیل قبل از انجام این کار باید از تصمیم خود اطمینان حاصل کنید تا دچار پشیمانی نشوید. یکی از مهم‌ترین نکات آن است که انجام تتو را به دست افراد ماهر بسپارید. در ادامه مقاله به برخی دیگر از نکات مهمی اشاره می‌کنیم که قبل از انجام تتو باید از آن اطلاع داشته باشید.

هزینه انجام تتو چقدر است؟

جواب این سؤال به طرح مورد نظر شما، اندازه‌ی آن، قسمتی از بدن که می‌خواهید تتو در آن انجام شود و مهارت فردی که تتو را برای شما انجام می‌دهد، بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که قیمت ارزان تتو ممکن است ناشی از عدم مهارت کافی فردی باشد که تتو را برای شما انجام می‌دهد. پس قبل از اقدام برای انجام این کار به خوبی تحقیق کنید.

عوامل موثر در میزان درد تتو

با توجه به قسمتی که شما برای تتو کردن انتخاب می‌کنید، میزان دردی که حس خواهید کرد متغیر است. در قسمت‌های استخوانیِ بدن، درد بیشتری را تجربه خواهید کرد؛ اما به طور کلی تتو کردن مانند آن است که گربه‌ای پوست بدنتان را چنگ بگیرد. بعد از گذشت حدود پانزده دقیقه از شروع کار، هورمونِ آدرنالین در بدن ترشح شده و در نتیجه دردِ کمتری احساس می‌شود.

بعد از انجام تتو، درد ادامه دارد؟

بعد از اتمام کار، طبیعی است که پوست بدن قرمز و پرحرارت و حساس شود. در این شرایط بهتر است که این قسمت از پوست، در تماس با پارچه یا هر چیزی که بافت زبری دارد قرار نگیرد. اگر دردِ بدن روز به روز بیشتر شد ممکن است زخم عفونت کرده باشد. در این صورت فوراً به پزشک مراجعه کنید تا به سرعت درمان شوید.

تتو زدن در کدام قسمت از بدن، درد کمتری دارد؟

هر چقدر اندازه تتو کوچک‌تر در نظر گرفته شود، درد کمتر خواهد بود. برخی از افرادی که تجربه انجام تتو را داشته‌اند، در قسمت مچ دست، روی ساعد و بازوها درد کمتری را احساس کرده‌اند. بیشترین دردِ احساس شده نیز مربوط به قسمتِ داخلی بازو، مچِ پا، زانو و گردن بوده است؛ اما در نهایت همه چیز به بدن شما و میزان حساسیتتان نسبت به درد بستگی دارد.

کارهایی که قبل از تتو زدن نباید انجام دهید

از مصرف هر ماده‌ای که خون را رقیق می‌کند مانند الکل یا قرص‌های خاص بپرهیزید. قبل از آن که تتو را انجام دهید، آفتاب گرفتن را فراموش کنید؛ زیرا با این کار پوست شما به شدت حساس می‌‌شود، درد بیشتری احساس می‌کنید و در نهایت پوست بدنتان به شدت آسیب می‌بیند. اگر در قسمتی از بدن که می‌خواهید تتو را انجام دهید زخم تازه‌ای دارید بهتر است تا بهبود کامل هرگونه زخم و جوش صبر کنید.

ریسک‌های انجام تتو

حساسیت به تتو ممکن است اتفاق بیافتد، مخصوصاً برای تتوهای رنگی، احتمال ایجاد حساسیت به جوهر رنگی وجود دارد. اگر به رنگ مو حساسیت دارید و سوزش و خارش شدیدی را به هنگام استفاده از رنگِ مو تجربه می‌کنید و یا حساسیت به زیورآلات و عطرها دارید، احتمال زیادی وجود دارد که بدنتان به تتو نیز حساسیت نشان دهد. بهتر است قبل از انجام تتو در این مورد با پزشک متخصص پوست مشورت نمایید.

بعد از تتو چه‌کارهایی باید انجام دهیم؟

تا دو هفته بعد از انجام تتو از رفتن به داخل آبِ استخر، سونا، دریا و حتی وان حمام خانه‌ی خودتان خودداری کنید. در طی این دو هفته هرگونه ورزش‌ و فعالیت‌ شدید که موجب عرق کردن می‌شود را کنار بگذارید زیرا می‌تواند موجب ایجاد عفونت پوستی شدید شود. استفاده از دوش برای حمام سریع مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد. محل تتو شده را تمیز و خشک نگه‌دارید. می‌توانید این قسمت را با شوینده‌های ملایمِ بدون بو و ضد حساسیت تمیز کرده و به آرامی خشک کنید. ممکن است احساس خارش داشته باشید اما پوستتان را نخارانید. از داروخانه‌ها می‌توانید برخی محصولات مخصوص به مراقبت از تتو را خریداری کنید و طبق دستور پزشک از آن‌ها استفاده نمایید.

مدت‌زمان بهبود قسمت تتو شده چقدر است؟

بعد از گذشت حدود دو هفته از انجام تتو بهبودی کامل حاصل می‌شود. در این مدت حتماً مراقبت‌های لازم را انجام دهید. اگر مشکلی روی پوست خود احساس کردید با پزشک متخصص تماس بگیرید و از او مشورت بخواهید.

چگونه طرح تتو انتخاب کنیم؟

طرح‌های تتو بسیار متنوع هستند. اکثر افرادی که قصد انجام تتو را دارند طرحی را انتخاب می‌کنند که برای آن‌ها معنایی داشته یا خاطره‌‌انگیز است. چند نمونه از طرح‌های خاص تتو را در ادامه می‌بینیم.

چگونه تتو را پاک کنیم؟

سعی کنید ابتدا تحقیق کرده، طرحِ تتو مناسبی را انتخاب کنید، از ماهر بودن فردی که تتو را برایتان انجام می‌دهد اطمینان حاصل کرده و سپس با خیال آسوده این کار را شروع کنید؛ اما اگر در نهایت طرحِ تتو به شکل دلخواهتان نبود یا به هر دلیل از نتیجه راضی نبودید روش‌هایی وجود دارند که شما بتوانید آن تتو را از روی بدن خود پاک کنید. گرچه این روش‌ها وقت‌گیر، پرهزینه و پردردسر هستند اما با انجام آن‌ها طرح تتو از روی پوست پاک می‌شود. یکی از این راه‌ها مراجعه به متخصصِ پوست یا جراحِ پلاستیک است. پزشک به شما کمک می‌کند که بهترین راه برای پاک کردن تتو را انجام دهید. یکی از این راه‌ها انجام شش تا ده جلسه لیزر است. روش دوم درمابراسیون یا برداشتن یک لایه از روی پوست است و راهکار سوم انجام جراحی برای برداشتن قسمتی از پوست که تتو روی آن انجام گرفته است. البته شیوه سوم تنها مخصوص تتوهای بسیار کوچک است.

پاک کردن تتو با آب‌لیمو

آب‌لیمو طبیعی را با مقداری نمک مخلوط کرده، پد آرایشی را داخل آن خیس کنید و نیم ساعت روی تتو قرار دهید. این کار ممکن است مقداری سوزش روی پوست ایجاد کند.

دو محلول آلوئه ورا برای پاک کردن تتو

دو قاشق غذاخوری از ژلِ آلوئه ورا، نمک، عسل و ماست را با هم مخلوط کنید و روی تتو بمالید. پس از حدود نیم ساعت محلول را با آب بشویید.

یک قاشق غذاخوری ژلِ آلوئه ورا را با دو کپسول ویتامین E و یک قاشق ژل برگ گیاه پیچکِ بدبو را با هم مخلوط کنید و روی پوست بمالید. پس از ده دقیقه محلول را با آب گرم بشویید. این کار را یک هفته هرروز چهاربار تکرار کنید.

تتو زدن، انتخاب طرح و مکان مناسب برای انجام آن امری بسیار مهم است. جایی را انتخاب کنید که در آن بهداشت به خوبی رعایت می‌شود. مخصوصاً اگر تمایل دارید جایی را برای تتو ابرو و لب انتخاب کنید از مهارت فردی که این کار را انجام می‌دهد و بهداشت محیط اطمینان حاصل نمایید.

تهیه و ترجمه: ملیکا حضوری