برای داشتن پوستی بدون نقص باید مراقبت‌های پوستی روزانه را به صورت مداوم و جدی دنبال نمایید که این مراقبت‌ها شامل شست‌وشو و رطوبت‌رسانی پوست می‌باشد. الزام این روند بستگی به سن و نوع پوست ندارد و همه افرادی که می‌خواهند پوستی شفاف و سالم داشته باشند باید مراقبت‌های لازم را انجام دهند. یکی از این مراحل مهم در مراقبت از پوست، پاک‌کردن پوست می‌باشد.

استفاده از تونر یک مرحله میانی از مراحل مراقبت از پوست است. این به این معنی است که باید پس از شست‌وشوی پوست و قبل از استفاده از سرم و یا مرطوب‌کننده صورت استفاده‌شود.

تونر‌ها در واقع به عنوان پاک‌کننده و از بین‌برنده ناخالصی‌های باقی‌مانده از لوازم آرایش، آلودگی محیط و دوده‌های بر روی پوست استفاده‌می‌شوند. علی‌رغم آن‌که شوینده‌های پوستی نقش به‌سزایی در پاک‌کردن پوست صورت دارند، اما باز هم احتمال باقی‌ماندن لوازم آرایش بر روی پوست وجود دارد. بنابراین بهترین و راحت‌ترین روش برای آن‌که از تمیزی پوست‌تان اطمینان حاصل نمایید، استفاده ترکیبی از شوینده‌ها و تونر‌هاست.

از آنجایی که شوینده‌های پوستی استعداد پوست را به قلیایی‌شدن بالا می‌برند، تونرها وارد محصولات مراقبت از پوست شدند. در گذر زمان تفکر فرآیند تولید تونرها از یک محصول ساده پوستی تغییر کرده و در حال حاضر انواع مختلفی از تونرها در بازار با فواید متفاوت وجود دارند و ترکیب جدید آن‌ها بر پایه آب است.

تونرهای صورت، پوست را به منظور استفاده از سرم‌ها و مرطوب‌کننده ها آماده می‌سازند زیرا به جذب بهتر کرم و یا سرم‌های پوستی کمک می‌نماید و در عین حال چربی اضافی پوست و باقیمانده آرایش که پس از استفاده از شوینده بر روی پوست باقی‌مانده است را از بین‌می‌برد. اما نکته قابل توجه این است که تونرها جایگزین شوینده‌ها نیستند.

فواید استفاده از تونرها:

  • یکی از فواید استفاده از تونر ها از بین بردن چربی اضافی سطح پوست است که این چربی‌ها منجر به باز شدن منافذ پوست و در نتیجه ایجاد جوش‌های سر سیاه می‌شوند. اگر پوست متمایل به چرب و یا مستعد جوش دارید، از تونر‌های مخصوص پوست چرب باید استفاده نمایید که عموما حاوی روغن درخت چای هستند و چربی اضافی پوست را کاهش می‌دهند.
  • تونرها به گونه‌ای ساخته شده‌اند تا PH پوست را متعادل سازند. PH  مطلوب صورت 5.5 است که پس از استفاده از شوینده‌ها کاهش می‌یابد.در واقع تونر از خشک‌شدن و یا چرب‌شدن پوست پس از شست‌وشو جلوگیری می‌نماید.
  • تونر منافذ پوست را تمیز و کوچک می‌کند که این امر نه تنها سبب بهبود شرایط پوست می‌گردد ، بلکه امکان نفوذ به پوست را سخت‌تر می نماید. تونر در حین سفر بسیار مفید است چون می توانید پوستتان را مرطوب و پاکیزه نگاه دارید.

 چه کسانی باید از تونر استفاده نمایند؟

همه افراد متناسب با نوع پوستشان و توجه به نوع تونر  بهتر است از این محصول استفاده نمایند. فواید تونرها همانند کرم های پوستی وسیع است و تنها چیزی که اهمیت دارد یافتن تونر متناسب با پوست هر فرد است. شما می‌توانید بر اساس نوع پوستتان، تونر مناسب همان نوع را انتخاب نمایید.

به طور مثال:

گل رز مناسب برای رطوبت‌رسانی و برای پوست خشک

لیمو ترکیب موثری برای پوست چرب است و منافذ پوست را کوچک و همچنین پوست را بدون خشک کردن منقبض می‌نماید.

روغن درخت چای مناسب برای مقابله با چربی و باکتری

آلوئه‌ورا مناسب برای تسکین التهاب و قرمزی پوست

ویتامین E رطوبت‌رسان مناسب پوست

طرز استفاده تونرها:

استفاده از تونرها بسیار آسان است، پد آرایشی پنبه‌ای خود را با چند قطره تونر مرطوب نمایید و بر روی کل صورت، گردن و شانه‌ها بمالید. تونر‌ها پس از شست و شو با شوینده باید استفاده شوند. آگر از جمله افراد حامی محیط زیست هستید، می توانید چند قطره از تونر را روی انگشتتان بریزید و بعد روی صورتتان استفاده نمایید.

تونر را میتوان دوبار درروز پس از شست‌و‌شوی صورت، تا زمانیکه پوستتان می تواند فرمولاسیون تونر را روی صورتتان تحمل کند، استفاده نمایید. تونر را صبح و شب بر روی پوست بمالید اما در صورت ایجاد التهاب و خشکی بر روی پوستتان، روزی یک بار و یا یک روز در میان استفاده نمایید.

 تفاوت Micellar و Toner:

هر دو محصول بهتر است در برنامه مراقبت از پوست روزانه قرار گیرند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید این تفاوت را بدانید این مطلب میتواند برایتان بسیار مفید باشد.

Micellar water  در حقیقت ترکیبیست از روغن و آب که کمک می‌نماید نا‌خالصی‌های روی پوست و آرایشتان راپاک کنید. مقدار بسیار اندکی از قطرات روغن به نام ریز سازه‌ها (micellar ) که با آب ترکیب شده‌اند ، آلودگی ها، چربی و جرم را از روی پوستتان بیرون میکشند و پوست را تمیز و آبرسانی می‌نمایند.این یک محصول پاک‌کننده است که در آن واحد آرایشتان را پاک می‌کند و صورتتان را تمیز و رطوبت‌رسانی می‌نماید.این محصول آخرین ذرات ارایشی را هم از بین می برد (حتی محصولات آرایشی ضد آب و چشم)که این یکی از ویژگی‌های بارز آن است. برای تحریک نشدن پوست بهتر است پس از پاک‌کردن پوستتان با این محصول صورتتان را با آب بشویید.

Toner محصولیست که پس از پاک‌کردن آرایش از روی صورت و شستن آن باید استفاده‌شود. ترکیب اصلی این محصول نیز آب است به همراه ترکیباتی که کاملا با پوست سازگار هستند مانند گلیسیرین و آنتی‌اکسیدان‌ها. این محصول به نگه‌داشتن PH طبیعی پوست ، کوچک‌شدن منافذ، از بین بردن سلول‌های مرده پوست و تامین رطوبت پوست کمک می‌نماید. تونرهمچنین قسمت‌هایی که از طریق شست‌وشو پاک‌نشده‌اند را نیز کاملا تمیز می‌نماید.

پس از استفاده از Micellar صورتتان را با شوینده‌های پوستی (face wash) بشویید و بعد از آن ازتونر استفاده نمایید که این امر باعث می شود رطوبت پوست که پس از شست‌وشو کاهش یافته است به پوست بازگردانده شود و همچنین باعث شفاف و سالم‌سازی پوستتان می‌گردد. مرحله بعد مراقبت از پوستتان، استفاده از رطوبت‌رسان است.

 

متن گرفته‌شده از سایت‌های :

www.womenshealthmag.com

www.hellogiggles.com

تهیه و ترجمه: نازنین شاهین‌مرادی