پیش از اینکه درباره خطوط و چروک پوست صحبت کنیم باید با دو رشته‌ی پروتئین که مهمترین عامل صافی و سفتی پوست هستند صحبت کنیم یعنی الاستین و کلاژن که در لایه دوم پوست یعنی دِرم هستند.

كلاژن :

کلاژن رشته‌اي پروتئیني است كه سبب سفتي و استحکام پوست مي‌شود، در نتیجه عواملي ‌كه سبب كاهش‌ مقدار كلاژن مي‌شوند پوست را شُل و مستعد چروک مي‌كنند. عواملی متعددی در کاهش سطح کلاژن پوست موثر هستند از قبیل بالا رفتن سن یا برخی عوامل محیطي كه سردسته‌ی آن‌ها نور آفتاب است. رشته‌هاي كلاژن به صورت افقي قرار گرفته‌اند و بین این رشته‌ها به كمك عوامل متصل‌كننده ارتباط وجود دارد.

الاستین :

الاستین رشته پروتئیني دیگري در دِرم است كه سبب خاصیت ارتجاعي پوست مي‌شود و كمبود آن چروک‌شدن پوست را به دنبال دارد. رشته‌هاي الاستین به صورت عمودي قرار گرفته‌اند و با كشیده شدن پوست این رشته‌ها نیز كشیده مي‌شوند و دوباره به جاي خود بر‌می‌گردند. عواملي كه سبب كاهش سطح الاستین مي‌شوند به پیري پوست منجر مي‌گردند، مانند بالا رفتن سن و تابش نور آفتاب بر روی پوست. میزان كلاژن موجود در پوست معمولا بیشتر از میزان الاستین آن است.

عوامل ایجادکننده

 یکي از مشکلات شایع زیبایی، پیريِ پوست و بروزچین وچروک پوست است. به وجود آمدن چین و چروک بر روی پوست دلایل متعددي دارد که یکي از دلایل ایجاد چین و چروک، خشکي پوست وكم آبي است.

 عامل دیگر ایجاد‌كننده پیري بالارفتن سن و‌كاهش فعالیت فیبروبلاستها و در نتیجه كاهش ساخت رشته‌هاي كلاژن و الاستین و همینطور كم شدن ساخت چربي توسط غدد سباسه و سلول‌هاي چربي ساز است. از دیگر عوامل مؤثر در پیركردن پوست، تابش نور آفتاب است. نور خورشید در مواجهه با پوست سبب تولید رادیکال‌هاي آزاد مي‌شود. رادیکال‌هاي آزاد مولکول‌هاي مخرب و ناپایداري هستند كه نتیجه فعالیت‌شان آسیب سلولي است و در پوست به پیري و سرطان منجر مي‌شوند.

عوامل دیگر‌ نظیر دود ‌سیگار، آلودگي‌هوا، الکل، استرس و خستگي هم مي‌توانند سبب تولید رادیکال آزاد شوند. بنابراین براي مبارزه با چین و چروک باید رادیکال‌هاي آزاد را مهار‌كرد. راه دیگرِ مبارزه با پیري و چین وچروکِ پوست، تحریك فیبروبلاستها به ساخت كلاژن و الاستین است.

 پیشگیری از ایجاد چین وچروک:

1- از ضدآفتاب استفاده کنید

اکثر ما می‌دانیم استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF  (فاکتور محافظت در برابر خورشید) بالای ۳۰، از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از ضدآفتاب، علائم پیری را نیز به تأخیر می‌اندازد. استفاده روزانه از کرم‌ضدآفتاب مناسب و مرطوب‌ کننده خوب، در بلندمدت روی سلامت پوست شما تأثیر می‌گذارد.

اشعه فرابنفش خورشید، علت اصلی بروز چین و چروک صورت، گردن، بازو و دست‌های شماست. اگرچه نمی‌توان به‌طور کلی از قرارگرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید اجتناب کرد اما می‌توانید میزان مواجهه‌ی پوست خود با نور خورشید را کاهش دهید.

2- برای رفع چین‌ و چروک صورت مصرف قند را کاهش دهید

مصرف قند روی سلامت شما اثر‌دارد. قند در بدن شما باعث شروع فرآیند (glycation) می‌شود که باعث جذب زیاد قند خون توسط سلول‌های پوستی می‌شود و باعث پیری زود هنگام پوست می‌شود.

3- از مصرف دخانیات پرهیز کنید

مصرف دخانیات افزون بر اینکه برای سلامت شما مضر است، باعث پیری زودرس صورت‌تان می‌شود. تفاوت قابل توجهی بین روند پیری پوست افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند با افرادی وجود دارد که دخانیات مصرف نمی‌کنند. این امر نشان می‌دهد مصرف دخانیات روی پوست صورت شما تأثیر منفی می‌گذارد. حتی قرار گرفتن در معرض دود غیرمستقیم دخانیات نیز خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها و بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و باعث آسیب به پوست می‌شود.

4- حالت خوابیدن خود را تغییر دهید

بعضی چین‌وچروک‌ها به علت حالت خوابیدن شما به وجود می‌آیند که به آن‌ها چروک‌های فشاری می‌گویند. هر شب، زمانی‌که صورت‌تان را روی بالش قرار می‌دهید، به پوست‌تان فشار وارد می‌شود. این فشار به مرور زمان، باعث ضعیف‌تر شدن بعضی قسمت‌های پوست می‌شود و همچنین بهتر است که جنس پارچه روبالشتی حریر و یا ابریشم باشد این امر در نهایت به شکل‌گیری چین و چروک منجر می‌شود. با خوابیدن به پشت، از بروز چین و چروک جلوگیریی کنید یا سرعت ایجاد آن‌ها را کاهش دهید. قبل از خوابیدن، برای رفع چین‌ و چروک صورت و تمیز‌کردن پوست خود از پاک‌کننده‌ صورت ملایم استفاده کنید که بر پایه آب هستند و در نهایت، کمی آب سرد روی صورت خود بپاشید.

5- صورت خود را به‌طور منظم بشویید.

هر شب سه تا پنج دقیقه را صرف شستن صورت خود کنید. خوابیدن با آرایش و آلودگی‌های معمول روزانه، باعث جذب مواد آرایشی به صورت‌تان می‌شود. بیشتر لوازم آرایشی حاوی مواد شیمیایی ناملایم و قوی هستند که سبب ایجاد استرس جوش، لک، کدری و چروک روی پوست صورت شما می‌شوند.

6- پوست خود را به صورت روزانه مرطوب کنید.

مرطوب‌کردن پوست اهمیت شایانی در رفع چین‌ و چروک صورت دارد. هنگامی که سن بالا می‌رود و پوست به طور طبیعی خشک می‌شود، چین و چروک به وجود می‌آید. برای جلوگیری از بروز چین و چروک، پوست خود را با یک کرم مرطوب‌کننده آبرسانی کنید.

7-  صورت خود را ماساژ دهید.

 ماساژ دادن صورت، گردش خون در پوست را افزایش می‌دهد و پوست شما را درخشان، سالم و براق می‌کند. می‌توانید با انگشتان خود، صورت‌تان را به صورت ملایم ماساژ دهید. البته مالش‌دادن صورت با شدت زیاد باعث آسیب به پوست صورت و ازدیاد چروک‌های آن می‌شود.

 درمان چین و چروک:

سعی کنید بعد از ایجاد چین و چروک برای رفع مشکل از محصولاتی استفاده کنید که شامل یکی از ترکیبات ذیل باشد.

       ترکیبات حاوی AHA – PHA  

لایه‌بردارهایی مثل محصولات حاوی رتینول: این تركیبات با لایه‌برداري به رفع چروك‌هاي ظریف كمك مي كنند و از طرفي با تحریك فیبروبلاست‌ها ساخت كلاژن و الاستین را بیشتر مي‌كنند و سبب سفتي و جواني پوست مي‌شوند.

 تركیبات محرک كلاژن سازي: محصولات بهداشتی حاوی ترکیبات کلاژن ساز که به رفع چین و چروک پوست کمک می‌کنند.

تركیبات شبهِ بوتاكس: این ترکیبات با Relax كردن عضله مانع از انقباضات ناخواسته ماهیچه‌ها و در نتیجه رفع چروك‌هاي دینامیك و خطوط بیاني(این چروک‌ها در حالت استراحت پوست، بر روی آن مشاهده می‌شوند) مي‌شوند.

 تركیبات شبهِ هورموني:  این ترکیبات جایگزین هورمون استروژن هستند. چون یکي از عواملي كه سبب تحریك كلاژن سازي در خانم‌ها مي‌شود هورمون استروژن است. با نزدیکي به دوران یائسگي و كاهش هورمون استروژن، پوست ناگهان دچار افتادگي مي‌شود و این مشکل را فقط مي‌توان با تركیبات شبهِ هورموني موضعي تا حدودي برطرف كرد. این تركیباتِ شبهِ هورموني از منابع مختلفي به دست مي‌آیند که می‌توان به عصاره‌ی صدفِ دریایی و عصاره‌های گیاهی مثل استروفلاوُن اشاره کرد.

گردآورنده: الناز نصیری