مراحل ایجاد جوش:

آكنه یا جوش مشکل شایع پوست چرب است و معمولا چهار مکانیسم در ایجاد آن دخالت دارند كه عبارتند از :

چهار مکانیسم در ایجاد جوش (آكنه) دخالت دارند كه عبارتند از:

1- ترشح بیش از حد سبوم  (چربی)

2- بسته شدن منافذ به دلیل ترنور پوست(turn over)

3- فعالیت میکروبي در محیط پر از چربي و بدون هوا

4- التهاب و كشیده‌شدن سلول‌هاي التهابي به محل آكنه

با بسته‌شدن سر منافذ و افزایش ترشح چربي، محیط براي فعالیت میکروب‌ها مساعد مي‌شود و در نتیجه التهاب و آكنه ایجاد مي‌گردد.

پیشگیری :

1- از مرطوب‌کننده مناسب با نوع پوستی خود استفاده کنید

مرطوب‌کننده مناسب با نوع پوستی شما کمک می‌کند پوست هیدراته شود و چربی پوست قابل کنترل باشد اما بسیاری از مرطوب‌کننده‌ها حاوی روغن، عطر مصنوعی، و یا سایر مواد تشکیل‌دهنده است که ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد جوش شود. برای کمک به جلوگیری از جوش صورت، پس از شستن صورت یا زمانی که پوست شما خشک می‌شود از مرطوب کننده‌های مثل سرم، ژل کرم، فلویید استفاده کنید.

2- صورت خود را تمیز نگه دارید

برای جلوگیری از ایجاد جوش صورت، مهم است که صورت خود را با شوینده مناسب پوست خود در روز بشویید تا ناخالصی‌ها، سلول‌های مرده‌ی پوست و چربی اضافه روی سطح پوست برداشته شود. برای شستن صورت از آب ولرم استفاده کنید، چون آب گرم پوست را خشک می‌کند.

فراموش نکنید که علت جوش صورت، آلودگی پوست نیست و شست‌و‌شوی بیش از حد تنها منجر به خشک‌شدن پوست و تحریک آن برای تولید میزان بیشتر چربی می‌شود.

3- همیشه قبل از خواب صورت‌تان را بشویید

اگر آرایش و کثیفی روزانه صورت‌تان را نمی‌شویید، پس حتما منتظر ظاهرشدن جوش‌ها باشید. در بالای تخت خواب پدهای پاک‌کننده آرایش بگذارید تا وقتی خیلی خسته‌اید، برای پاک‌کردن آرایش‌تان از آن‌ها استفاده کنید و کسانی که پوستی چرب دارند حتما باید صورت خود را با شوینده بشویند.

4- به جوش‌های خود دست نزنید

فشار دادن یا درآوردن چرک جوش‌ها با ناخن، سوزن یا هر وسیله دیگر می‌تواند مسیر باکتری‌ها را به عمق بیشتری از پوست باز کند که موجب تشدید التهاب و عفونت خواهد شد. همچنین این کار به بافت اطراف پوست آسیب می‌زند و احتمال باقی ماندن جای جوش را افزایش می‌دهد. همچنین، تماس بیش از حد دست‌ها با پوست شامل مالیدن یا حتی تکیه‌زدن دست به چانه می‌تواند باکتری‌ها را به منافذ پوست وارد کند و احتمال جوش‌زدن را بالا ببرد.

5- از محصولات حاوی الکل استفاده نکنید

الکل ماده قابض قدرتمندی است و لایه سطحی پوست را برمی‌دارد، این امر باعث تولید بیشتر چربی از غدد پوستی می‌شود. نتیجه این کار پوستی خشک و قرمز است و احتمالا جوش‌های بیشتری می‌زنید.

6- از لوازم آرایشی کمتر استفاده کنید

استفاده از لوازم آرایشی برای پوشش جوش، وسوسه‌کننده است. با این حال، انجام این کار ممکن است منافذ را مسدود کند و باعث بروز بیشتر آکنه و یا جوش شود. اگر می‌خواهید آرایش کنید، سعی کنید از لوازم آرایشی استفاده کنید که فاقد چربی باشند.

7- لایه‌برداری پوست انجام دهید

هدف از لایه‌برداری پوست این است که لایه‌های مرده و آلوده پوست که منافذ را می‌بندند و جلوی درخشش و رسیدن اکسیژن طبیعی به پوست را می‌گیرند از بین بروند، در واقع لایه‌برداری به روندِ درستِ پوسته‌ریزی پوست کمک می‌کند. محصولاتی که حاوی آلفا هیدروکسی و اسید لاکتیک هستند، به نرمی پوست کمک کرده و با لایه برداری باعث شفاف‌سازی آن می‌شوند البته نوع لایه‌بردار و تعداد دفعات استفاده در هفته کاملا به نوع پوست مرتبط است.

8- از ماسک خاک رس استفاده کنید

مواد تشکیل دهنده‌ی این ماسک، عمیقا در پوست نفوذ می‌کند و باعث پاک‌شدن چربی و باکتری‌ها می‌شود. این ماسک همچنین مانند یک لایه‌بردار قوی عمل می‌کند، که باعث از بین‌رفتن چربی‌ها و آلودگی‌های عمیق پوست می‌شود.

درمان:

بنابر توضیحات فوق محصولات ضدجوش باید بتوانند روي مکانیسم‌هاي غدد سباسه (چربی) اثر كنند. تركیباتي كه به طور رایج در ضدجوش‌ها به كار مي‌روند عبارتند از:

  • AHA –BHA – PHA

لایه بردارها  مثل ترتینوئین و آزلائیك اسید که این تركیبات با لایه‌برداري مانع از بسته‌شدن منافذ و در نتیجه ایجاد جوش مي‌شوند.

  • آنتي‌بیوتیک‌هاي موضعي مثل ازیترومایسین ومشتقات روي که این تركیبات جلوي فعالیت میکروبي را مي‌گیرند.
  • تنظیم‌كننده‌هاي ترشح سبوم مثل عصاره شیرین‌بیان، عصاره زنبق، گلوكوناتِ روی، که این تركیبات با تنظیم ترشح سبوم مانع از تشکیل و پیشرفت آكنه مي‌شوند.
  • ضد‌التهاب‌ها ميل فیتواسفنگوزین، عصاره جلبك این تركیبات با پیشگیري از التهاب به درمان آكنه‌هاي التهابي كمك مي‌كنند.

گردآورنده: الناز نصیری