استروژن هورمونی طبیعی است که در مردان و زنان یافت می شود. نگه داشتن استروژن در سطح سالم برای هر دو جنس مهم است، اما زنان برای عملکردهای طبیعی بدن مانند بچه دار شدن به استروژن بیشتری نیاز دارند. در دوران یائسگی، سطح استروژن در زنان به طور قابل توجهی کاهش می یابد، اما با ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و رژیم غذایی می توان سطح استروژن را افزایش داد. اگر علائمی را تجربه می کنید که نشان می دهند، سطح هورمون شما متعادل نیست یا علائمی دارید که در سلامتی شما اختلال ایجاد می کنند، به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که تغییرات هورمونی به خصوص در زنانی که یائسه می شوند، بسیار شایع است. با این حال، اگر در سن طبیعی یائسگی یا پره یائسگی نیستید و علائم زیر را تجربه کرده اید، باید  به دکتر مراجعه کنید.

  • گرگرفتگی یا مشکل خواب
  • تغییرات خلقی و بدخلقی
  • تغییر در عملکرد جنسی یا کاهش قدرت باروری
  • سطح کلسترول تغییر یافته

قبل از شروع یک برنامه درمانی با استروژن، از پزشک خود در مورد اثرات استروژن بر بدن خود سوال کنید. در حالی که کمبود استروژن می تواند منجر به مشکلاتی شود، سطح استروژن بیش از حد بالا نیز می تواند منجر به اختلالات قاعدگی، کیست تخمدان و سرطان پستان شود. شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند علائمی مانند گرگرفتگی، از دست دادن میل جنسی و سایر علائم مرتبط با سطح پایین استروژن را ایجاد کنند. قبل از شروع هر درمانی از جمله مصرف مکمل های طبیعی یا گیاهی برای افزایش سطح استروژن با پزشک خود مشورت کنید.

 استروژن و درمان استروژن

آزمایش تعیین سطح استروژن چگونه انجام میشود؟

بررسی میزان استروژن بسیار بحث برانگیز است، زیرا سطح آن در طول روز به طور گسترده ای تغییر می کند. با این حال، این آزمایش می تواند همراه با یک معاینه فیزیکی و دیگر آزمایشات نتایج قطعی را به همراه داشته باشد. برای تعیین سطح هورمون ها آزمایشات مختلفی در دسترس است. پزشک احتمالاً آزمایش خون را پیشنهاد می دهد. خون شما ممکن است برای تعیین میزان(FSH ) هورمون تحریک کننده فولیکول، که وظیفه تنظیم تولید استروژن و پروژسترون در تخمدان ها را دارد، مورد آزمایش قرار گیرد. قبل از انجام آزمایش باید در مورد داروها و مکمل هایی که مصرف میکنید، به پزشک خود بگویید. همچنین باید در مورد هرگونه داروی هورمونی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا این امر می تواند در آزمایش شما تاثیر بگذارد. شما باید شرایط پزشکی از جمله بیماری تیروئید، تومورهای هورمونی، کیست تخمدان و خونریزی غیر معمول واژن با پزشک خود صحبت کنید، زیرا همه این عوامل  بر سطح FSH تاثیر می گذارند. آزمایش FSH معمولاً در روز دوم یا سوم قاعدگی شما انجام می شود.

 

چگونگی درمان

انواع روش های درمانی استروژن شامل انواع قرص ها،  ژل ها و کرم های موضعی میباشند. استروژن های واژینال نیز به صورت قرص، حلقه یا کرم هستند، که مستقیماً وارد واژن می شوند. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه صحبت کنید. با این حال، نباید فراموش کرد که مصرف استروژن به تنهایی و بدون پروژسترون، خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد.

 استروژن و درمان استروژن

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای تیمچه مارکت