در هر مرحله از زندگی زنان، تغذیه و ورزش منظم سنگ بنای سلامتی و انرژی بهینه آن‌ها است. اما برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوره‌های خاصی از زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. دانستن این که کدام یک از ویتامین‌ها و مواد معدنی در هر مرحله سنی از زندگی زنان ضروری‌تر است، می‌تواند به شما در انتخاب بهترین مواد غذایی و مکمل‌ها کمک کند.

تغذیه زنان در سنین باروری

در این مقاله سعی می‌شود به ریزمغذی‌های ضروری بانوان در سنین باروری آن‌ها اشاره شود. سنین باروری یکی از مهم‌ترین دوران زندگی زنان است چرا که آن‌ها در این سنین نه تنها سلامتی خود بلکه سلامتی نوزاد آینده را نیز باید تضمین کنند. تغذیه و تامین ریزمغذی‌های مورد نیاز بدن یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تامین سلامتی مادر و نوزاد است. لذا آگاهی از نیازهای تغذیه‌ای بانوان در این سنین می‌تواند به آن‌ها در تامین این نیازها کمک کند.

چندین ماده مغذی مخصوصاً برای زنان در سنین میان‌سالی و بزرگ‌سالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، خصوصاً اگر توانایی باردار شدن را داشته باشند. این ریزمغذی‌ها عبارت‌اند از:

 

1. فولیک اسید

این فرم از ویتامین B به جلوگیری از نقص لوله عصبی، به ویژه اسپینا بیفیدا و آنانسفالی کمک می‌کند. این نقص‌ها می‌توانند ویران­گر و کشنده باشند. اکنون بسیاری از غذاها با اسید فولیک غنی‌شده‌اند. اکثر خانم‌ها به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود از طریق غذاهایی مانند سبزی‌های برگ‌دار، منبع غنی از اسید فولیک به اندازه کافی دریافت می‌کنند. با این حال، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند زنان فقط برای اطمینان از دریافت 400 تا 800 میکروگرم توصیه شده، از مکمل‌های بارداری‌ای استفاده کنند که شامل اسید فولیک باشد.

 تغذیه زنان در سنین باروری

2. ویتامین B12

همانند اسید فولیک، ویتامین B12 برای رشد و عملکرد سیستم عصبی سالم ضروری است. زنان بارداری که گیاهخوار هستند ممکن است از نظر ویتامین B12 کمبود داشته باشند، زیرا این ویتامین در پروتئین حیوانی وجود دارد و در لبنیات به میزان کمتری وجود دارد. زنان نوجوان و بزرگ‌سال به 2/4 میکروگرم از آن نیاز دارند. میزان توصیه شده برای زنان باردار به 6/2 میکروگرم و برای زنان شیرده به 8/2 میکروگرم می‌رسد.

تغذیه زنان با ویتامین در سنین باروری

 

3. انواع امگا3

این اسیدهای چرب ضروری ، EPA و DHA ، نقش‌های زیادی در بدن بازی می‌کنند، از جمله ساختن سلول‌های عصبی و مغزی  سالم. برخی مطالعات نشان می‌دهد که امگا 3، به ویژه DHA ، می‌تواند به جلوگیری از تولد زودرس کمک کند. حتی زنانی که قصد بچه‌دار شدن ندارند باید مطمئن باشند که مقدار زیادی امگا 3 دریافت می‌کنند. ثابت شده است که این روغن‌های سالم خطر بیماری قلبی، قاتل شماره یک زنان را کاهش می‌دهند.

 تغذیه زنان با امگا 3 در سنین باروری

4. ویتامین D

در طی دهه گذشته چندین مطالعه نقش مهمی را برای ویتامین D نشان داده‌اند. این ماده مغذی از قرار گرفتن سلول‌های پوست در معرض نور خورشید تولید می‌شود. مصرف توصیه شده روزانه ویتامین D  600 IU در روز است، اگرچه این میزان توصیه شده تحت بررسی است. اگر از آفتاب اجتناب می‌کنید یا مثلا در نیمه های شمالی زندگی می‌کنید، حتما از پزشک خود بپرسید که آیا سطح ویتامین D شما باید آزمایش شود یا خیر.

در صورت عدم دسترسی به نور آفتاب، غذاهایی چون انواع ماهی، روغن کبد ماهی، میگو، زرده تخم مرغ، قارچ، غلات، جوی دوسر و غذاهای غنی‌شده از این ویتامین مهم‌ترین منابع غذایی برای ویتامین D هستند.

 تغذیه زنان با ویتامین D در سنین باروری

نتیجه‌گیری:

فولیک اسید، ویتامین B12، انواع امگا3 و ویتامین D از مهم‌ترین ریزمغذی‌های مورد نیاز برای زنان در سنین باروری هستند.

تهیه و ترجمه: تیم تولید محتوای تیمچه مارکت